Продовжуємо цикл публікацій на тему аналізу обласного бюджету Вінниччини на 2022 рік.

«Свої» і для «своїх»

А тепер – найголовніше. На що і як буде витрачено кошти, виділені за декількома напрямками програми «Успішні сильні громади»?

З 500 тисяч, які виділятимуться по лінії Департаменту інформполітики все зрозуміло — це типове «підгодовування» ручних ГО та профспілок. 12 мільйонів за статтею «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» – це прямі грошові виплати під брендом «УСГ».

Обґрунтування видатків на УСГ у частині 21,3 млн грн теж сформульовано чітко:

на нагородження відзнаками обласного рівня — 1,15 млн грн 

забезпечення виплати стипендій та матеріальної допомоги спортсменам – 2,5 млн грн

виплата щорічних премій, обласної Ради: 410 тис. грн 

надання грошової винагороди освітянам – 1,3 млн грн 

призначення та виплата щорічних Премій обласної Ради та ОДА до Дня молоді за особливі досягнення в розвитку молодіжного руху – 120 тис. грн 

проведення обласних конкурсів, екскурсійних маршрутів історичними пам’ятками та визначними місцями Вінниччини та України — 200 тис. грн 

популяризація національних видів спорту (бойовий гопак?) – 100 тис. грн 

популяризація здорового та активного способу життя, підвищення актуальності донорського руху в територіальних громадах – 100 тис. грн 

проведення просвітницьких, інформаційних, виховних заходів для молоді з територіальних громад Вінниччини – 400 тис. грн

підвищення рівня залученості молоді до прийняття рішень у територіальних громадах

створення комфортного середовища для розвитку та реалізації молоді – 1 млн грн

виплата щорічних грошових премій обласної ради педагогам та учнівській молоді – 399 тис. грн

виплата стипендій обласної ради студентам – 950 тис. грн 

призначення та виплата щомісячних іменних стипендій членам Президії Студентської Ради Вінниччини – 150 тис. грн

реалізація інших соціально-економічних заходів, пов’язаних з розвитком місцевого самоврядування у Вінницькій області – 5,7 млн грн (ось вона – графа «Інше», захована у середині Пояснювальної записки

на проведення заходів з розвитку місцевого самоврядування, в тому числі круглих столів, семінарів форумів, виїзних засідань тощо – 2 млн 328 тис. грн 

висвітлення діяльності обласної ради – 350 тис. грн 

на розміщення повідомлень оголошень щодо проведення конкурсів щодо заміщення вакантних посад, керівників об’єктів, спільної власності – 30 тис. грн 

на впровадження системи електронного документообігу – 500 тис. грн, на захист інформації на серверах – 50 тис. грн 

на фінансову підтримку Агенції регіонального розвитку Вінницької області – 1,3 тис. грн.

Що спільного між електронним документообігом обласної ради та літературним конкурсом? Єдина стаття фінансування видатків. І все це відбуватиметься під брендом УСГ, за яким легко вгадується «Українська стратегія Гройсмана».

У той же час навіть побіжне ознайомлення зі статтями видатків показує, що левова частка грошей мала бути використана на представницькі заходи. Тобто гомону буде багато, фуршети накриють, а реальна користь доволі відносна.

Але це – доволі невеличка частка тих коштів, які з обласного бюджету буде виділено на підтримку територіальних громад. Основні видатки, як ми бачили, будуть за напрямками УСГ (код 0117693) – 41,8 млн грн, «Комфортні громади» – 34,3 млн грн, «Питна вода» – 7 млн та екологічний фонд – 52 млн грн.

Якою буде схема виділення грошей, яких на всіх все одно не вистачить? Кошти програми «Комфортні громади» отримують переможці конкурсу. Визначати яких будуть все ті ж функціонери обласної ради. А тому й отримують їх ті громади, які виявлять певну політичну лояльність. Якій політичній силі? А здогадайтеся. Аналогічна ситуація з екологічним фондом.

Нарешті, розпорядником 41.8 млн грн з програми УСГ є виконавчий апарат обласної ради. Отже, виділятися з великою долею вірогідності ці кошти будуть також на підтримку тих ОТГ, керівництво яких візьме на себе певні зобов’язання на виборах.

Як це робиться?

У вузьких колах це називають мережею підкупу, інакше кажучи — «сіткою». І впроваджувати її будуть за два роки — саме час для її будівництва до парламентських виборів. Інакше кажучи — це банальна роздачі грошей громадам перед виборами в ручному режимі за участю «потрібних людей» і «потрібні» громади.

Більше того — у цей же проєкт УСГ можуть бути включені й інші інфраструктурні програми для створення ефекту турботи про громади конкретних депутатів обласної ради, яких керівництво справжньої УСГ погодить кандидатами до Верховної Ради.

Наприклад, побудували у селі водогін. Приїхав депутат, сказав, що саме він «вибив» кошти на цю справу. Населення (не надто замислюючись, що це кошти платників податків, тобто їх самих) — дякує депутатові, і на майбутніх виборах цілком може за нього проголосувати, адже він «уже щось зробив».

З «Питною водою» ще більш цікавіше. Формально – схема буде такою самою, як і у випадку з УСГ та «Комфортними громадами». Фактично ж, із загального фонду обласного бюджету на заходи, пов’язані з нею, виділяється 1 млн грн, а 6 млн – це бюджетні позички суб’єктам господарювання. Тобто буріння свердловин буде здійснюватися коштами територіальних громад та ще й у борг. А перерізати «червону стрічку» приїде депутат обласної ради, якого керівництво «націлило» на участь у парламентських виборах.


Підписатись на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net