У рамках підготовки до адміністративно-територіальної реформи представники Центру політико-правових реформ презентували в Мінрегіоні варіанти нового районного (повітового) поділу областей України.
У Вінницькій області пропонується створити 5 повітів – Вінницький, Жмеринський, Ладижинський, Могилів-Подільський і Немирівський та 68 ОТГ.
Формально, підхід має право на існування. Фактично ж на обрії замайоріло те, що у ЗМІ називають владою «місцевих князьків».
Балачки, що те, або інше місто буде лише адміністративним центром, яке не впливатиме на ситуацію у мега-районі, балачками і залишаться. Міні-столиця району матиме усі можливості для того, щоб поширити вплив контролюючого її клану на навколишні території.
І тут на нас чекатиме неприємний сюрприз. Скільки-небудь уважне спостереження за домінуючими у містах, які пропонується зробити районними (повітовими) центрами залишає, щонайменше, неприємний осадок.
Вінницьке Чикаго
Жмеринка. Недавня бійка активістів № 1 з активістами № 2 підтверджує, що у місті залізничників звикли вирішувати проблеми винятково за допомогою дерев’яних палиць. Ну, або вогнепальної зброї, якщо до цього дійде.
Номінально правляча верхівка міста належить до «Європейської солідарності», у реальності усі розуміють, що дані персонажі працюють виключно на самих себе. І жоден Порошенко, а тим більше, голова обласної парторганізації Андрій Гижко на ситуацію вилинути не може. Можна ще нагадати про те, скільки у місті вже немає міського голови.
Біло-блакитний П’ємонт
Ладижин. Декілька термінів поспіль у кріслі мера сидить Валерій Коломєйцев. Ідейний екс-регіонал.
Потрапляв у «почесний» список «ворогів преси» в Україні. Поширення інтересів з одного Ладижина на декілька колишніх районів підігріє амбіції даного політика до масштабів всієї області.
Радикальний барліг
Немирів. Якщо хтось забувся нагадаємо – мер Немирова Віктор Качур перебував у розшуку Інтерполу (!) за одержання хабаря і корупційні витівки. Був спійманий.
Покаявся (але гроші не повернув) і знову в нехитрий спосіб (різноманітні види гречки), за мовчазної згоди обласного керівництва, зумів виграти (купити) вибори мера Немирова. Коли у розмові з вами хтось буде згадувати про те, що в Україні слід здолати корупцію – просто нагадайте йому славну історію палкого прихильника Олега Ляшка. Сидів, сидить і буде сидіти. Але не у в’язниці, а у кріслі міського голови Немирова. Хоча краще самого Олега Ляшка про свого радикального очільника обласного осередку Віктора Качура скаже хіба що… сам Олег Ляшко.
Контрабандний. Прикордонний
Могилів-Подільський. Міський голова Петро Бровко також фігурує у декількох кримінальних епізодах.
Відкриті справи. І якщо у Ладижині закладки роблять тихенько і без зайвого антуражу, то у Могилеві з цим питанням ніхто не соромиться. Ті, хто має якісь сумніви – нехай вийде на беріг річки та подивиться на «хатинки» баронів на молдавському березі.
Що маємо у підсумку? Політичний вінігрет, всевладдя криміналу саме у тих містах, які пропонують зробити повітовими центрами. Невідомо – хтось спеціально їх підбирав, чи це випадково так вийшло. Хоча… Подивимося на сайт Центру політико-правових реформ https://www.pravo.org.ua/. І побачимо цікаву деталь. Структура, хоча і має прямий доступ до урядових програм, нещадно критикує «зелену» владу. Інколи навіть в образливих для першої особи висловах.
Не хотілося б шукати привід для змови, але складається враження, що Президента Зеленського банально хочуть підставити саме на Вінниччині, яка і раніше давала не такі високі показники за «слуг народу», а після анонсованої децентралізації у пропонованому форматі, не дасть взагалі жодного голосу.
Хоча чому не дасть? Дасть. Міських голів Ладижина, Могилева-Подільського, Жмеринки і Немирова.
Ось тільки для перемоги на виборах цього буде недостатньо.
P.S. Хотілося б почути коментар з приводу подібного адміністративного поділу з вуст голови ОДА чи когось з функціонерів виконавчої влади (захід все ж на рівні уряду був). Але дзуськи. Мовчать. Чим також наближають майже неминучий крах «зеленого» політичного проєкту.
Віталій Горковчук