• Центр соціальних та маркетингових досліджень «Социс» презентував масштабний (8 000 респондентів) моніторинг настроїв населення Вінницької області.

Одним з напрямків соцдослідження було вивчення ставлення вінничан до політичних лідерів, партій та народних депутатів, обраних в мажоритарних округах області у 2019-му році.

У нинішні воєнні часи подібний зріз громадської думки є явищем доволі рідким, адже усі розуміють, що політика хвилює абсолютну більшість громадян в останню чергу та й самі політики, розуміючи це, намагаються не надто нагадувати про себе виборцям у ЗМІ.

Тим більш цінними є результати «Социса», оскільки вони демонструють надійність, або ж навпаки вразливість позицій політиків та партій у період, коли у них немає можливостей активно впливати на громадську думку за допомогою активної маніпулятивної інформаційної кампанії.

Крім іншого, було з’ясовано, що у восьми мажоритарних одномандатних округах Вінницької області найвищі рейтингові показники мають представники місцевого об’єднання ГО ” Ми – Вінничани”. Це 11 і 12 округ де лідирують Олександр Домбровський і Сергій Кудлаєнко, 15 і 17 округ де лідерами електоральних симпатій є чинні народні депутати Лариса Білозір та Микола Кучер, а також 16 окрузі, у якому лідерські позиції утримує Геннадій Вацак.

В 14 виборчому окрузі перша сходинка електоральних симпатій у чинного нардепа Ірини Борзової (Слуга народу), у 13-му формальне перше місце у чинного нардепа Петра Юрчишина, але його відкрив від потенційних конкурентів є мінімальним, а власний рейтинг сягає лише 16%.

Для порівняння – рейтинг Білозір складає 66,7%, Кучера – 34%, Г. Вацака – 25%.

Подібний міцний електоральний «фундамент» може кардинально змінити всю філософію майбутніх виборів, під час підготовки до яких не кандидати вимушені будуть проситися до списків популярних політичних партій, а столичні партійні лідери шукатимуть тих політиків, які за рахунок власного рейтингу зможуть «витягти» регіональні партійні списки.

Нагадаємо – відповідно до нового Виборчого кодексу, вибори до Верховної Ради можуть відбутися за системою відкритих регіональних партійних списків. Це коли виборці спочатку обирають партію, якій симпатизують, а потім визначають у її списку кандидатів, яких вони бажають бачити у парламенті.

Зрозуміло, що маловідомий кандидат з невеликим рейтингом не стимулюватиме громадян ставити «хрестик» у бюлетені навпроти партії, від якої вони (кандидати) балотуються.

На минулих виборах велике значення мала «зелена хвиля», коли виборці голосували за будь-кого, хто балотувався від «Слуги народу». Але уже у сільських виборчих округах Вінниччини, де люди бажали бачити своїм представником конкретну людину, яка може вирішувати реальні проблеми територій, а не абстрактну «людину команди», цей ефект не спрацював. Представники президентської партії перемогли лише у трьох округах (11 і 12) Вінниці та №14 з центром у Жмеринці.

Однак і в обласному центрі ситуація може змінитися. Попри те, що серед політичних партій найвищі рейтинги в області досі має партія «Слуга народу» (23%), найкращі її показники у виборчих округах №16 (26,3%) та №14 (25,9%), найгірші – саме у вінницьких 11 і 12 округах – лише 20,1%.

Причиною такого дисбалансу рейтингів депутатів, які перемогли в мажоритарних округах та “партійних” кандидатів, а також цілих партій у тому, що депутати-мажоритарники останні роки працювали у власних округах, не сподіваючись на загальні партійні рейтинги. А лідери політичних партій і досі вважають, що можуть з легкістю отримати бажані відсотки на виборах лише за допомогою “телевізора”. А тому у міжвиборчий період не надто переймаються налагодженням прямих контактів з людьми та надання їм допомоги в вирішенні проблем.

Отже, мова на виборах вестиметься не про те: яких кандидатів може «завести» до парламенту та, чи інша партія, а про те: яким партіям допоможуть на Вінниччині популярні місцеві політики.

До речі, у п’ятірку місцевих політиків, яким довіряють вінничани, увійшли Володимир Гройсман, Сергій Моргунов, Сергій Борзов, Петро Порошенко та Олександр Домбровський.

Крім уже згаданої «Слуги народу», результатів інших партій соціологи не оприлюднили, але проблема у даному випадку в іншому.

Чинні норми Виборчого кодексу дають можливість отримати депутатські мандати лише тим партіям, які здолали 5% в масштабах всієї країни. А тому, навіть якщо рейтинг партії «УСГ», лідери якої вважали Вінниччину своєю базовою територією, перевищує 5% по Вінницькій області, загальноукраїнські опитування говорять, що цей бар’єр для політичної партія Володимира Гройсмана залишається недосяжним.

Тому перед «УСГ» і самим Гройсманом виникає великий ризик залишитися «партією однієї області», яка, можливо, буде демонструвати непогані результати на місцевих виборах, але точно не проведе жодного нардепа до Верховної Ради. І дані соціологічного дослідження це підтверджують.

Крім іншого, виходячи з інформації “Социса” рейтинги іменної партії Гройсмана у порівнянні з місцевими виборами знизилися і в самій Вінницькій області. Причому — суттєво, більше, ніж удвічі. Бо якщо в області лідирує “Слуга народу”, то результати “Української стратегії” значно нижчі. Тому, ризикнемо припустити, що рейтинги УСГ впали мінімум вдвічі.

Можливо, причина у постійних скандалах, які спалахують навколо місцевих депутатів від “УСГ”. Одна справа, яку ДБР розслідує у зв’язку із земельним “дерибаном” у Вінниці чого вартує…

З урахуванням же тих сухих цифр, які демонструє нинішня соціологія, партійним лідерам у Києві уже сьогодні слід вибудовувати контури стратегії підготовки до виборів. У найбільш перспективному варіанті така стратегія має зводитися до того, як залучити до власних списків найбільш рейтингових претендентів, які зможуть забезпечити достойні результати в округах. Або розраховувати на політичний локомотив лідера свої партії та масштабну інформаційну підтримку.

Але головне сьогодні інше. Головне сьогодні життя українців і наша спільна перемога. Про все інше поговоримо вже після неї.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net