8 грудня начальник Вінницької ОВА Сергій Борзов підписав обласний бюджет на 2024-й рік.
Подія сама по собі важлива, але з точки зору аналізу регіональних політичних процесів, важливим є й те, яким чином готувалася фінальна редакція цього документу.
Так, прихильні до керівництва Вінницької обласної ради ЗМІ стисло проінформували, що затвердження регіонального кошторису відбулося без його розгляду на сесії Вінницької обласної ради. Таким чином, вносити правки і пропозиції з питань розподілу коштів депутати облради були позбавлені.
Чи можна сприймати такий адміністративний крок керівника ОВА публічним ляпасом облраді, чи логічною і асиметричною відповіддю ОВА на політичні інтриги та незграбний чорний PR опонентів?
Якщо це був ляпас, то був він тим більш болісним, що напередодні, 7 грудня, керівництво і апарат ради урочисто відсвяткували День місцевого самоврядування, а вже наступного дня вкотре з’ясувалося, що під час дії воєнного стану потреба в обласних депутатах є мінімальною.
Пікантності ситуації додає той факт, що Сергій Борзов міг піти на компроміс і дати керівництву облради зберегти обличчя, але вирішив не йти на цей крок.
Чи зобов’язаний голова ОВА отримувати санкцію депутатів обласної ради на затвердження бюджету?
Ні, не зобов’язаний.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 252 від 11 березня 2022 р. «Деякі питання формування та виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану», «1) органи місцевого самоврядування, їх виконавчі органи, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації продовжують здійснювати бюджетні повноваження, а у разі утворення військових адміністрацій такі повноваження здійснюють військові адміністрації відповідно до статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
3) відповідно до вимог Бюджетного кодексу України місцеві фінансові органи забезпечують складення проектів місцевих бюджетів, які затверджуються рішеннями виконавчих комітетів відповідних місцевих рад чи розпорядженнями місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій або військових адміністрацій.
Тобто, законодавство чітко вказує на правоздатність керівництва ОВА без огляду на позицію депутатів обласної ради ставити підпис під проєктами бюджету.
В обласній раді це розуміють, а тому жодних протестів з приводу того, що з ними не порадилися, принаймні у публічному просторі (на офіційному сайті ВОР) немає.
Але є дві особливості, на які слід звернути увагу:
1) Голова ОВА все ж мав право (про не був зобов’язаний) порадитися з депутатами і винести бюджет на затвердження сесії. І у деяких регіонах на цей крок голови ОВА йдуть. Наприклад, у Дніпропетровській області.
2) У згаданій урядовій постанові йдеться про обґрунтування такого кроку (скасування обов’язкового затвердження регіональних бюджетів на сесіях обласних рад):
«… з метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери, комунальних підприємств та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальних громад у період воєнного стану».
Про що мова?
Про те, що на деяких прифронтових територіях (Херсонська, Харківська області) зібрати депутатський кворум не так просто, а тому, щоб не зупиняти бюджетний процес, право затвердження кошторисів без зайвого обговорення отримали голови ОВА.
Але потрібно розуміти, що Кабмін не міг видати одну постанову для одного регіону та іншу – для іншого, тому залишив поле для трактування. Відповідно у тилових областях з цього приводу уже з минулого року почалися суперечки.
Отже, мається на увазі, що якщо ОВА та обласна рада працюють у тісній комунікації та взаємодіють у більшості питань, то можливість спільної роботи над бюджетом не виключена. Тим більше, у тиловій Вінниччині.
Проте чи демонструвала обласна рада налаштованість на таку співпрацю?
Згадаємо скандал з одноосібним (і без обговорення) звільненням і призначенням головних лікарів деяких медичних закладів, проти чого жорстко виступив керівник ОВА.
Некрасиву історію з п’яними ралі під час комендантської години однієї депутатки, на яку керівництво облради не відреагувало жодним чином.
Постійну і нав’язливу рекламу незрозумілої структури – «Міжрегіонального гуманітарного штабу», яку здійснює голова обласної ради та його прес-служба.
Де, зрештою, гарантії того, що депутати обласної ради, отримавши можливість впливати на бюджетні процеси, не вчинять так само, як їхні колеги з Вінницької міської ради, які витрачають кошти платників податків на рекламу того самого МГШ та пов’язаних з ним політиків?
Такої гарантії немає.
Як немає й реакції керівництва обласної ради на попередні скандали.
А, отже, обираючи між варіантами – порадитися з депутатами обласної ради чи ні, керівник ОВА Сергій Борзов цілком свідомо та у рамках законодавства обрав варіант – «Ні».
І мав повне на це право.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo