• Чи нестимуть депутати місцевих рад правову відповідальність за політичні дії керівництва? І зобов’язані мають вони скласти мандати, а якщо так — то “по закону”? Чи — “по совісті”?

У зв’язку з тим, що 15 вересня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду України остаточно заборонив діяльність ОПЗЖ в Україні, в інформаційному просторі почало циркулювати питання про правомірність перебування її представників у Верховній та місцевих радах.

Причому думки з цього приводу різняться.

Формально, ще з 20 червня у парламенті зареєстровано законопроєкт  №7476 («Про внесення змін до деяких законів України щодо наслідків ухвалення судом рішення про заборону політичної партії для статусу депутатів місцевих рад»), де, крім іншого йдеться про те, що заборона політичної партії є підставою для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, “від місцевої організації якої висувалася та була обрана відповідна особа депутатом місцевої ради”. 

Тобто, навіть незгода місцевих депутатів від ОПЗЖ з “генеральною лінією партії” не рятує їх від позбавлення мандату.

Крім того, якщо припиняються повноваження більше половини депутатів місцевої ради, то там впроваджується ВА/ВЦА. Таких місцевих рад наразі 19. ВА/ВЦА можуть діяти у відповідній громаді до наступних місцевих виборів.

Однак, не все так просто.

Уже науково-експертне управління Апарату Верховної Ради, коментуючи норми законопроєкту і не заперечуючи проти такого підходу у цілому, звернуло увагу на низку правових колізій, які виникнуть у такому випадку.  

Тому питання це принаймні, дискусійним.

Учасники дискусії, однак, негайно розділилися на дві групи, кожна з яких віддала перевагу  аргументам правового, або політичного характеру, у залежності від того, якими є їхні переконання з цього приводу. А тому мова йде про те, де поставити кому: “Позбавити не можна залишити”.

Прихильники правового підходу аргументують власну точку зору тим, що депутатський мандат і партійність — різні речі. Прибічники політичних кроків резонно зауважують, що ОПЗЖ заборонили не просто так, а як структуру, яка, відповідно до рішення суду: “Фактично ретранслювала офіційну позицію країни-агресора щодо України та завдавала значної шкоди інтересам нашої держави”.

Отже,  її колишні представники, які, як мінімум, демонстрували лояльність по відношенню до політики власної партії, теж причетні до деструктивної діяльності та прихильності до держави-агресора. До того ж невідомо — що можна чекати від них у майбутньому? В умовах війни Україна не може дозволити собі залишити в парламенті та органах місцевого самоврядування потенційних колабораціоністів.

Але це — ще раз повторимо — логіка тих, хто поділяє політичний підхід до вирішення долі депутатів від ОПЗЖ.

15 вересня голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк, навпаки, продемонструвала схильність до правового шляху. 

Погодилася з нею і Представниця Верховної Ради у Конституційному Суді Ольга Совгиря, яка вважає, що потрібен індивідуальний підхід до рішень про позбавлення мандатів депутатів місцевих рад, обраних від проросійських партій. Нагадаємо, що депутати від “Партії Шарія” продовжували працювати у місцевих радах і після того, як їхню політичну силу заборонили в Україні.

«На місцевому рівні необхідно передбачити механізм, щоб рішення приймалося щодо кожної конкретно особи. Звісно, якщо є звинувачення в колабораціонізмі, співпраці з рф у інших формах, за умови наявності кримінального провадження це може бути підставою для припинення повноважень депутата на місцевому рівні», – зазначила вона.

За її словами, якщо ж цього немає – тобто, якщо особа вийшла ці складу проросійської фракції, більше не виявляє прихильності до програми цієї сили, – то, можливо, не треба передбачати механізм припинення повноважень.

Точку зору Шуляк не поділяє (нечастий випадок!) її підлеглий по партії — депутат Безгін. На його переконання, Закон про позбавлення мандатів місцевих депутатів від проросійських партій є питанням державної безпеки. Однак, і він визнав, що саму базову редакцію можна тлумачити по-різному», – зазначив Віталій Безгін.

«Чи є речі, які потребують вдосконалення? Так, мова йде і про підстави для втрати мандату і про місцеві ради, де проросійські сили мають більше 30% мандатів, але менше 50%, бо такі ради мають зберегти дієздатність та самоврядні повноваження, наразі це не врегульовано (таких рад більше 90). Рішення, що будемо пропонувати: зменшення кворуму», – додав очільник профільного підкомітету.

Таким чином, з одного боку: “Чинне українське законодавство не дає можливості позбавити таких народних депутатів мандату”.

З іншого, Шуляк запропонувала ще один шлях: “Зараз діє законодавство, яке стосується депутатів місцевих рад, і можна активно застосовувати імперативний мандат до таких обранців. Я вважаю, що зараз прекрасний час ухвалити законодавство стосовно імперативного мандату саме для народних депутатів, які працюють в парламенті”.

Тобто, бодай місцевих депутатів від ОПЗЖ мандату можна позбавити цілком законним шляхом. Якщо вищий статутний орган ОПЗЖ застосує до своїх депутатів імперативний мандат. 

Такий шлях можливий, але, якщо Бойко, Медведчук & Ко підуть на такий крок, то:

а) завершиться їхня політична кар’єра; б) назавжди буде зіпсовано репутацію політиків, які зрадили власну ж команду.

Проте — і на цьому наголошують прихильники політичного підходу — і до цього можна не доводити, адже відповідно до Закону “Про Військово-цивільні адміністрації”, Військово-цивільні адміністрації району, області — це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом. 

Тобто (і науково-експертне управління також про це говорить) — сам крок, спрямований на позбавлення мандатів ОПЗЖшників є зайвим у тій ситуації, коли місцеві ради можуть бути відсунуті від впливу на ситуацію взагалі.

Якщо ж Банкова потребуватиме політичного ефекту і розрубить правовий “вузол” жорстким Указом про те, що представники ОПЗЖ більше не є депутатами місцевих рад, то — ми у цьому переконані — ніхто проти цього протестувати в Україні не буде, а й європейських судах справа може тягнутися роками.

На користь цієї версії виступають і представники Міністерстві юстиції України. Так, днями заступниця міністра в ефірі телемарафону “Єдині новини” підтвердила слова журналістів, що в разі позитивного голосування у ВР за законопроект щодо заборонених партій, всі депутати обрані від них будуть позбавлені своїх повноважень, а всі нюанси щодо подальшого функціонування таких рад будуть визначати військові адміністрації на місцях.

У випадку з Вінницькою областю не зміниться взагалі нічого. Так, у Вінницькій обласній та міській радах є певна кількість депутатів, які балотувалися від ОПЗЖ (фракції розпустилися ще у березні). Але їх кількість не впливає на функціонування місцевих рад області.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте всі політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net