Спочатку про приємне. Вп’яте поспіль Вінниця очолила рейтинг найкомфортніших міст України. Для визначення переможців та аутсайдерів було проведено дослідження щодо 22 сфер та послуг. Моніторинг здійснила соціологічна група “Рейтинг” на замовлення

Міжнародного республіканського інституту International Republican Institute (IRI).

«Сильна територіальна громада – це люди, об’єднані любов’ю до міста, які здатні працювати на результат та уміють радіти успіхам. Ставитися до рейтингів можна по-різному, але для усіх вінничан – це знак, що ми рухаємося у правильному напрямку, щоб місто ставало кращим і комфортнішим», – прокоментував новину Вінницький міський голова Сергій Моргунов.

У нашому випадку важлива не стільки перемога (хоча, це також приємно), а й те, що респондентами виступили самі мешканці міст. Отже, ми маємо не лише високу об’єктивну оцінку діяльності міської влади, а й ставлення до неї з боку вінничан.

Здобула Вінниця перемогу ще в одній номінації – у рейтингу доступності українських міст.

Але на цьому оптимістичні новини завершуються.

На Вінниччину прийшла зима. Місцевий політикум, який і раніше не відрізнявся активністю, впав у глибоку сплячку. Чиновники облдержадміністрації, які декілька тижнів вечорами телефонували до покровителів у Києві з проханням «поклопотатися» перед новим губернатором, заспокоїлися. Нікого він не звільнив і звільняти, можливо, не збирається.

Новина про нових заступників, яких начебто уже і погодив Кабмін, і затвердили, і призначили… новина ця потонула в інформаційному потоці, а прізвища «старих» заступників як були на сайті ОДА, так там і залишаються (станом на 09.12.19).

Так само відсутні і е-декларації (перед звільненням) керівників структурних підрозділів та тих же заступників. А це процедура обов’язкова для чиновників, звісно, якщо вони збираються звільнятись. Але поняття Justice for All  взагалі не притаманне українській владі. Новій, на жаль, також. Інакше як пояснити відсутність е-декларацій на сайті НАЗК кандидатів на посади заступників Владислава Скальського (там є лише декларація Олександра Піщика і Сергія Кудлаєнка), а от декларацій ще двох кандидатів вже затверджених Кабміном та ОП (!) немає досі. Про що це говорить? Розглянемо це питання іншим разом. Ми впевнені, що для цього в нас буде ще дуже багато приводів.

Місцеві осередки політичних партій впали в анабіоз, звідки вийдуть (можливо) десь ближче до місцевих виборів.

Анонсована керівником вінницької організації «Європейської солідарності» Андрієм Гижком акція «проти капітуляції» зібрала 27 пенсіонерів та декількох осіб у камуфляжній формі. Хоча Петро Порошенко для проформи міг би відрядити на мітинг сотню-другу працівників власної фабрики. Завжди ж так робив.

Народні депутати все ще активно себе ведуть у соціальних мережах (це не складно), але уже втрачають інтерес до округів (тут потрібні гроші). Інколи їх трохи видно поруч з нормальними, і не зовсім нормальними людьми. Хоча «білих і пухнастих» депутатів не буває за визначенням. Навіть з вінничан, про що із задоволенням розповідають у ЗМІ.

«Активісти» тихенько «допилюють» видані їм на початку року з обласного бюджету кошти.

І, у принципі, все.

Хоча декілька подій все ж відбулося. Тож, за відсутністю іншої інформації, розглянемо їх уважніше.

Валерій Вікторович… тобто Владислав Володимирович Скальський дав розгорнуте інтерв’ю газеті «День». Та ще одне інтерв’ю телеканалу “Віта”. Обидва інтерв’ю цікаві, але при перегляді, наприклад, текстового інтерв’ю виникає певне «дежавю», що такі тексти уже неодноразово публікувалися раніше. Тільки у форматі прямої мови Валерія Коровія.

Судіть самі. Текст починається з потоку цифр, які пересічному громадянину говорять трохи менше, ніж нічого: «…за січень-вересень 2019 року підприємства та організації області освоїли 9193,5 млн грн капітальних інвестицій, що порівняно з минулим роком менше майже на 10%». І що? Це добре, чи погано?

Далі йде розмова про інвестиції і робиться висновок, що їх слід залучати. Зрештою, Вале… Владислав Скальський у питаннях капіталовкладень розуміється, і під сумнів ми це не ставимо. Однак, наскільки такі знання будуть ефективними, якщо виконавцями будуть обласні чиновники?

«Є чимало проєктів, які зацікавленні у Вінниччині, але вони поки що не переходять у практичну, контактну площину, чекають і придивляються до того, яким чином формуватиметься місцева влада, коли настане період стабільності, щоб можна було формувати вхід на ринок. Інвестори хочуть довіряти, а для цього треба забезпечити верховенство права».

Ага. Звісно ж, забезпечать «верховенство права» керівники департаментів, яких затримували за хабарі, які проходять по кримінальним справам, і яких ловили за руку на махінаціях. І ніхто з них не «сидить». І навіть не звільнений.

Рівень корупції у вінницьких чиновницьких колах Валерій… Владислав Скальський розуміє:

«Одне з перших завдань, яке я отримав як голова ОДА від прем’єр-міністра — це оцінити на предмет зловживання владою очільників територіальних представництв центральних органів виконавчої влади. Я вирішив, що до цієї роботи варто залучити громадськість і таке саме завдання поставив перед членам Громадської ради, яка діє при голові Вінницької ОДА, а також силовими структурами, щоб визначити, у «кого папка товща». І відверто, багато в чому наші позиції збіглися».

Як таку корупцію долати?

«…Сформував білий список, визначивши людей, яких я знаю і з якими я готовий працювати. Їх приблизно 50%. Вони професійно і доброчесно виконують функції держави на підпорядкованій території».

Питання у тому, що поки ці списки звірять і затвердять, винесуть рішення по кожному персонажу, то розпочнеться місцева виборча кампанія. Діяти слід не завтра, чи післязавтра, а ще позавчора.

Ну а далі – багато перспективних планів, за якими поки що не проглядаються конкретні дії. А вони (дії) будуть очевидними тоді, коли більшій частині вкрай токсичного чиновницького середовища ОДА покажуть на вихід. А це цілком у повноваженнях голови ОДА.

При цьому відеоінтерв’ю очільника облдержадміністрації свідчить ще про декілька вагомих обставин.

Обставина перша. Голова ОДА виглядає доволі прогресивним менеджером. Це факт.

Обставина друга. Голова ОДА “шукає себе” і свій формат та дуже хоче вийти за рамки букетно-стрічково-застільного стилю роботи попередників. Тут тобі і іронія про “надої” і “статистику” В.Коровія (хоча, як ви читали вище, в текстовому інтерв’ю голова ОДА вимушений сам вдаватись до таких же “надоїв”). Тут тобі і “несподівані зміни маршрутів під час офіційних поїздок по районам” і “раптові” візити в інші райони Вінниччини (першим таке ноу-хау хотів зробити своєю фішкою ще губернатор Дмитро Дворкіс). Тут тобі і інноваційні плани створити у Вінницькій області IT-agrohub. Ідея, про яку вже більше року говорить і намагається впровадити в області команда Сергія Татусяка.

Обставина третя. Новий голова хоче і намагається щось змінити, конструктивно реагуючи на конструктивну критику.

Наприклад нашу: Які ноу-хау готує адміністрація Скальського в грудні? Спойлер: ніякі

Обставина четверта. З декількох місяців діяльності нового губернатора очевидним є те, що сьогодні він “один в полі воїн”, оточений в жовтому будинку чужими, часто недоброзичливими, малопрофесійними чиновниками. При цьому Уряд вже запровадив нові критерії оцінки діяльност губернаторів КРІ (ключові показники ефективності).

Оцінювати ефективність керівників регіонів будуть за 24 показниками. Чи буде наша область з її хронічним кадровим голодом конкурентною з іншими регіонами? Дізнаємось вже після першого оприлюднення нових рейтингів.

А поки що у Вінницькій області змагаються між собою два світоглядні антиподи:

Еволюційний тренд написання сучасної історії практично в онлайн: Winter Is Coming (перший епізод першого сезону телесеріалу HBO «Гра престолів»)

І традиційне для Вінниці чиновницьке: А давай вже після “новогодніх”.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими.

Віталій Горковчук і вся команда “Політарени”

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net