У минулих випусках ми писали про те, що влада, діючи в інформаційному просторі методами 30-річної давнини, заздалегідь програє політичним опонентам. Останні, хоча і не можуть сформулювати позитивний порядок денний, все ж виглядають більш привабливо в очах виборців, аніж безликі чиновницькі акції та коментарі.
Але не все так просто. Маятник адекватності гойдається й в інший бік. Інколи державні діячі можуть продемонструвати якісний підхід до інформаційної справи. І навпаки опозиційні політики, які, не будучи обмеженими жодними табу на теми розмови, починають нести таку нісенітницю, що людина у здоровому глузді, як мінімум, щиро здивується.
Розберемо це на прикладах.
На минулому тижні прем’єр-міністр України Володимир Гройсман проінспектував трасу М-12 «Стрий – Тернопіль – Кропивницький – Знам’янка» в межах Тернопільської та Вінницької областей, на якій ведуться дорожні роботи, а, фактично, нове будівництво.
«Ми почали сезон відновлення доріг. Цього року обсяг робіт буде збільшений. Я задоволений підходами, які побачив, – сказав Глава Уряду. – Буду об’їжджати вcю Україну – аби бачити, як реалізуються програми нашого Уряду»
Причому ремонтним роботам на Вінниччині голова Кабміну дав високу оцінку.
Звісно, під таку подію до прем’єра «підтягнулися» вінницькі політики – від голови ОДА Валерія Коровія і Вінницького міського голови Сергія Моргунова до народних депутатів і чиновників рангом нижче.
Скажете – у пошуках PR? А що у цьому поганого? Якісно спланована, проведена і розтиражована у ЗМІ PR-акція як раз і є тим форматом спілкування політиків з виборцями, які існують у цивілізованому світі.
Набагато гірше – сіра і малоцікава «джинса», які інші політики, які не можуть вигадати цікавого інформаційного приводу, розміщують за немалі гроші у місцевих ЗМІ.
На іншому боці здорового глузду на цьому тижні – візит одного зі спікерів «Батьківщини», народного депутата Івана Кириленка до Вінницького національного аграрного університету. Можливо, для того, щоб морально підтримати його президента – Григорія Калетніка, у якого декілька днів тому обласна рада забрала Брацлавський агроекономічний коледж.
З усім майном і, що найгірше, – землею. А, можливо, щоб поговорити про фінансову підтримку Юлії Тимошенко кланом Калетників на президентських виборах.
А можливо розібратись з кадровими аутсайдами Людмили Щербаківської якими знову болісно шпиняють Юлію Тимошенко просторами інтернет-сайтів та соціальних мереж.
Кириленко виступив перед студентами та викладачами, а «33-й канал», у якому працює депутат обласної ради від «Батьківщини» Тетяна Редько опублікував його пряму мову.
Хоча краще б не публікував.
По-перше, весь «потік свідомості» журналісти перенесли на шпальти газети. Від русизмів «чудо» замість «диво», до твердження, що польське «фермерське господарство, якщо дивитись на угіддя, втричі менше за Україну» (?). Далі він розповів, що «час агрохолдингів минув» (особливо Калетніка – авт.), що він проти дотації сільгоспвиробникам (це він перед майбутніми аграріями виступав – авт.), що італійці продають власну піцу на експорт.
І завершив: «І коли мене питають “Чому ми бідні та дурні…?», я відповідаю що Україною правлять 5 родин як колись у США. Але розкуркулювати чи грабувати нікого не будемо, бо через високі зарплати і перерозподіл багатств шляхом підняття соцстандартів багаті мають поділитись добром із бідними. І тоді не буде цієї прірви, яка жене людей на заробітки та призводить до кривавих революцій…»
«Багаті мають поділитися з бідними», – гарний рецепт від «Батьківщини» напередодні президентських і парламентських виборів.
Ось тільки виборців такі примітивні гасла уже не переконують.
Сказати, що абстрактна «влада» за підсумками тижня «виграла» в абстрактної «опозиції» також не можна. У влади проблем вистачає, передусім в інформаційному просторі.
Знову ж ілюструємо це наочно. Чиновники обласної адміністрації беруть участь в акціях. Відкривають притулок для тимчасового перебування жінок, які постраждали від домашнього насильства, проводять Форум Громадських Ініціатив, проводять переговори з Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Норвегія в Україні (а це, між іншим, є умовою для залучення інвестицій), відкривають форуми проти насилля.
Навіть участь вінницької делегації у молитовному сніданку не виглядає таким вже дисонансом.
Однак який маємо на цьому тлі інформаційний супровід? А незрозуміло. І якщо відповідальні за інформаційний супровід чиновники гадають, що вінничани регулярно відвідують сайт ОДА і, що більш важливо, його читають і вірять написаному – то вони помиляються.
Проблема у тому, що опозиція, якщо їй дати слово (як Кириленкові) наговорить лише у «мінус» для себе. Але влада, відмовчуючись, і не використовуючи новітні методі того самого PR, теж ставить себе у позицію реагування, а не моделювання процесів.
Як, наприклад, у ситуації з пікетом під Апеляційним судом, до якого активісти «Дорожнього контролю» принесли сміття та привели козу.
Присутні вимагали скасувати постанову про штраф одного водія на 170 гривень, хоча усі, хто подивиться відео інциденту з поліцією, навряд чи однозначно сформулюють власну думку. Суди для того і створені, щоб вирішувати спірні ситуації. Проте брак інформації все одно робить в очах суспільства абстрактну «владу» винною у перевищенні повноважень.
Суспільство бачать те, що п’яний чиновник у Барському районі їздить за кермом, лається і нападає на людей.
Суспільство бачить, як депутати і мер Жмеринки не можуть узгодити позиції, причому у конфлікт втягнуті уже й журналісти.
Здавалося б – непогана тема: відкриття «Впровадження нових механізмів запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі». І присутність на ньому чиновників Вінницької ОДА та депутатів обласної ради, одна з яких – Людмила Станіславенко очевидно збирається балотуватися на наступних парламентських виборах.
Але з ким зроблено спільне фото? З Іриною Луценко.
Додасть це рейтингових балів тій самій Станіславенко? Навряд чи.
Закінчити невеликий огляд хочеться на позитиві. Окрім декількох журналістів на «вудку» про «вбивство Бабченка» у Вінниці не купився жоден з публічних осіб.
Завжди Ваш – Віталій Горковчук