На сьогодні Україна є країною з перехідною демократією, тож на політичній арені представлені, як перші так і другі політичні сили. Точно сказати, «Хто є хто?» в українському політикумі, і чи є представники політичних сил на місцях продовжувачами центральних органів влади, доволі непросто. Ми спробували розібратись у цьому питанні, дослідивши сторінки партій, парламентських та непарламентських, у соціальній мережі «Фейсбук». Нажаль, висновки невтішні.
Більшість політичних сил нещадно експлуатують одвічну боротьбу з «вітряками», чи чергове вшанування «святого Байбака», благо «червоних дат» в календарі сьогодні вистачає. Деякі, від гріха подалі, популяризують інформацію про лідерів своїх партій, які не завжди орієнтується в місцевих проблемах. Є і такі, які ігнорують аудиторію «Фейсбуку», вважаючи свою присутність в інформаційному полі достатньою.
Це так би мовити загальна картина, більш детальні висновки читайте нижче.
Розпочинаємо зі сторінки Аграрної Партії України, яка має назву «Аграрії Вінниччини».
На аватарці розміщено фото зелених (корпоративний колір) колосків, що, напевне, символізує собою сільськогосподарську тематику. Останні десять публікацій охоплюють широке коло проблем. Акцент зроблено на лідера партії Віталія Скоцика, партійці ж на місцях підтримують ініціативу зверху. Зокрема, повідомляється, що Віталій Скоцик поспілкувався із представниками європейського дипломатичного корпусу щодо шляхів досягнення миру на Донбасі та реінтеграції окупованих територій, роботу судової і правоохоронної систем, корупцію в органах державної влади, проблеми децентралізації та якість проведення реформ та презентував результати конкурсу Григора Тютюнника.
Червоною ниткою сторінки пройшла освітянська тема.
«Рада з питань освіти і науки Аграрної партії констатувала загрозливу ситуацію в загальній середній освіті. Доки влада наосліп грає «хрестики-нулики» з ключовими реформами держави, спеціалісти Аграрної партії, провідні експерти вже сьогодні напрацьовують план дій «знизу» для оновлення освітньої сфери» – йдеться в одному з останніх постів.
Заяву щодо непростої ситуацій в освіті зробив і голова місцевого партійного осередку Сергій Гуцол. До «місцевої» можна віднести інформацію про видання власної газети, привітання з Днем народження одного з однопартійців та привітання з Днем Захисту дітей. Але аграрії на те й аграрії, бо вони єдині з політсил створили в соцмережі не “сторінку”, як дозволяє просувати рекламні публікації, а стандартний “профіль” користувача, в якого така функція відсутня.
У «сухому» залишку маємо 98 осіб, які виявили бажання стати френдами політичної партії. Це найменший показник по кількості підписників серед партій представлених на Вінниччині.
Останнє місце за кількістю підписників займає ще одна непарламентська партія представлена в міцсевих радах Вінниччини – Європейська партія України, трохи більше 100 чоловік. Останній пост на сторінці «європейців» за 30 травня, присвячений благодійній акції керівника районного осередку. Як і у колег по іншим партіям публікуються анонси ефірів лідера партії та заяви лідера обласного осередку.
Далі за алфавітом, йде Всеукраїнське об‘єднання «Батьківщина», має свою сторінку. На обкладинці партійної сторінки знаходиться фото лідера партії Юлії Тимошенко та лозунг «Батьківщина за людей – люди за Батьківщину». Стара теза про справедливість, за яку варто боротися, змінилася на нову. Зазначимо, що зовсім недавно, 31 травня, Юлія Тимошенко під час Молитовного сніданку проголосила нову стратегію – політики мають боротися «за щастя людей». Що ж щастя поняття більш суб‘єктивне ніж справедливість, а Україна у світовому рейтингу щастя стабільно «пасе задніх» балансуючи між африканськими Ганою та Угандою. Тож працювати дійсно є над чим.
Останні десять публікацій у соцмережі – гарний баланс між інформацією з центру та з новинами місцевих осередків. Якщо говорити про контент, то центральний апарат говорить про загальнодержавні проблеми, а Вінниччина втілює ідеї на місцях – святкує і мітингує. В партійних осередках відзначають день Матері, день Вишиванки, День солдатських матерів, Міжнародний День захисту дітей та день народження однопартійців.
Щоб трохи розбавити святкову атмосферу адміністратори сторінки вирішили додати інформацію про робочі будні – тут можна ознайомитись з роботою депутатів міської та обласної Ради, більшість якої також пов‘язана з різноманітними вшануваннями і віншуваннями. Червоною стрічкою пройшли «Останні дзвоники», змагання серед дітей в Ямполі та захист дітей у Козятині (який точніше було назвати конфліктом у трудовому колективі, до якого залучили дітей).
На сторінку підписано 3553 особи, з яких 3536 поставили відмітку «Подобається». Це один з кращих показників партійних сторінок Вінниччині, з урахуванням того, що рекламного просування партійної сторінки помічено не було.
Обласний осередок «БПП-Солідарність» не має сторінки у Фейсбуці. В мережі представлена лише міська партійна організація. Останній раз інформація оновлювалась ще в лютому 2017, тоді адміністратор змінив аватарку, яка повторює партійний логотип «Солідарність – Блок Петра Порошенко».
Кількість підписаних осіб – 2, вподобала сторінку – 1 особа.
Відповідна інформаційна активність, точніше її відсутність, в соцмережі зрозуміла. Хоча є у БПП в фейсбуці одна цікава фішка, що якісно відрізняє партію Порошенка від інших політичних сил.
В соцмережі існує сторінка «Вінниччина за Порошенка» (2000 підписників), що позиціонується як «волонтерська ініціатива громадянського суспільства Вінницькоі області і об’єднує людей які підтримують Президента України та партію “Солідарність-Блок Петра Порошенка”. При цьому, що сторінка не партійна, останній допис на ній датується 30 травня – про візит трьох нардепів з фракції БПП в Вінницю. Геннадія Ткачука, Сергія Кудлаєнка та Григорія Заболотного. Висвітлений останній візит на Вінниччину лідера БПП – Петра Порошенка, діяльність інших нардепів від Вінниччини та декількох активних місцевих депутатів. Отже резюмуємо. Якщо б не активність прибічників-волонтерів, які підтримуєть чинного Президента на Вінниччині, діяльність в соцмережах провладної партії можна було б назвати нульовою.
ГО «Вінницька Європейська стратегія» представлена сторінкою в соціальній мережі, на яку підписано 548 осіб. Так як сторінка вінницька, то на обкладинці – фото квітучої сакури, дерева, яке останнім часом стало одним із символів Вінниці. Сторінка ВЄС трохи страждає «святковими» заходами, але доволі багато інформації про конкретні справи. Наприклад, по передачу до кризового центру тимчасового проживання мам з дітьми “Дім Мама” необхідних речей.
Є інформація про участь у круглих столах. Зокрема, про створення наглядової ради для підвищення ефективності комунальних підприємств (погодьтесь тема актуальна ).
Європейський шлях та його стратегію вподобали 495 осіб, підписались 548. Трохи замало, але все ж таки з великим відривом від АПУ та БПП. При цьому “ВЕС” брав участь і представлений лише у Вінницькій міській раді.
Наступна сторінка нашого дослідження – Вінницька обласна партійна організація «Громадянська позиція». Перший «респект» адміністратору – на аватарці знаходиться фото партійців, які, власне, і представляють політичну силу на місцевому рівні.
Останні десять інформацій присвячені Анатолію Гриценку, як лідеру «президентського» рейтингу. Зазначимо, що такий результат соцдосліджень був доволі неочікуваним для усієї України, тож він буквально «вистрілив» в інформаційному полі, чим доволі продуктивно скористались в осередку «Громадянської позиції».
Ефективно партійці висвітлили таку подію, як проведення мітингу «Ні виборам за законами Януковича» . Анонс мітингу, виступ лідера партії Анатолія Гриценко з коментарем щодо «виборчої» проблематики, фоторепортаж з мітингу у Вінниці та відео з мітингу в Києві – складають єдиний інформаційний ланцюжок.
У підтвердження вірності підходу результат. Кількість тих, хто вподобав сторінку більша, ніж кількість підписаних. Сторінка подобається 1614 особам, 1586 підписано.
Громадський рух «Народний контроль»/Вінниця має свою сторінку в соціальній мережі «Фейсбук». На аватарці – партійне лого. Нажаль інформація оновлювалась два місяці назад. Остання публікація – це звіт про роботу: Три роки програма «Народного контролю» допомагала людям у вирішенні соціальних та комунальних питань, проводила власні розслідування, викривала корупціонерів.
Нині, “Народний контроль” підбиває підсумки. Протягом останніх 2 місяців ми піднімали питання «Хрущівок», безпритульних тварин, перевіряли комунальні установи та боролись разом з громадою Людавки за екологію та безпечне майбутнє. «Народний контроль» реагував на звернення громадян та висвітлював болючі питання Вінницької громади».
Як читачі оцінили роботу «Народних контролерів»? Результат – 1507 осіб підписано, вподобали 1527.
Об’єднання «Самопоміч» має в мережі 1454 підписника на обласний осередок партії.
Доволі скромний показний, з урахуванням рекламного просування сторінки. Сторінка наповнюється доволі систематично. Тут і корисні перепости загальнонацональних видань, матеріали про діяльність партійних нардепів в Раді, менше представлена робота місцевих депутатів. Як для великої парламентської партії кількість дописів в соцмережі дещо невідповідна. Приблизна періодика постів в соцмережі 1 пост на 2-3 дні.
Але в цілому формат соцмереж в цій партії пристойний і цікавий. На відміну від повальної критики, якою так хизуються партійні ресурси, «Самопоміч», принаймі в травні повністю виправдала свій лозунг: «Візьми і зроби!». Тема місяця – школа ефективного домоправителя.
Захід, який відбувся 30 травня, почали рекламувати ще на початку місяця. Запросили фахових спікерів – народного депутат «Самопомічі» Альону Бабак, яка фактично спеціалізується на питаннях реформи ЖКГ. Звичайно, не обійшлося і без критики, але «Самопоміч» запросила на семінар 150 осіб, яким розповідала про конкретні питання.
На виході кілька інформаційних продуктів – виступ на телебаченні депутатки разом з депутатами вінницької обласної Ради – Андрієм Ковальовим та Володимиром Околітою. Висвітлено семінар, в коментарях – подяки від учасників семінару та питання. Корисна та потужна робота, як в інформаційному плані так і прикладному, оцінена читачами.
До речі і інформація і кількість людей, які вподобали сторінку динамічно змінювалась впродовж кількох годин, доки готувався матеріал.
На сторінку вінницької «Свободи» підписано 626 користувачів інтернету. Що свідчить про відсутність рекламного бюджету на просування партійної сторінки. Останніх 10-15 постів здебільшого присвячені висвітленню роботи депутатів місцевих рад та патріотичним заходам. Помітно домінує в партійних повідомленнях депутат облради Зарічанський.
Притримали гроші на просування обласної сторінки і вінницькі радикали. 679 підписників. На сторінці останній пост присвячений весіллю Олега Ляшка. Є пости з ефірами лідера та новини про діяльність місцевих депутатів.
«Народний Фронт» Вінницька область у соціальній мережі представлений сторінкою на
яку підписано 192 особи, вподобали сторінку – 198.
На обкладинцы – фото партійців, тож читачі зразу можуть побачити тих, хто на теренах Вінниччини тримає фронт. Це приємно. Що стосується інформації, то оновлюється вона регулярно, але з частотою раз у два-три тижні. Приємно, що коментарі надаються профільно – Лілія Гріневич говорить про освіту, Арсеній Яценюк про рішення Стокгольмського арбітражу. Олена Ледовских – про позачергові вибори.
На сайті є і місцева інформація – презентовано виступ очільника Вінницького партійного осередку Костянтина Кармалюка в програмі «Політрада».
Після перегляду складається враження, що сторінка існує в інформаційному просторі, як в родині батько або матір, які поїхали на заробітки. Вони є, іноді висилають гроші, і обов‘язково повернуться, коли прийде час.
Сторінка «Опозиційний Блок. Вінниця» в корпоративних кольорах – білий та блакитний. На аватарці викладено стратегічні завдання партії «Обенспечить мир в стране», «Навести порядок в государстве», «Защитить людей от кризиса» и «Восстановить справедливость».
Адміністрається сторінка російською мовою. Переважно друкуються матеріали центрального апарату партії . Гості сайту Борис Колесніков, Олександр Вілкул Вадим Новинський і Наталя Королевска. Кожен з них презентує нову в тему, над якою працюватиме на останніх виборах до парламенту. Ось, наприклад Борис Колесніков, дає поради аграрія і пояснює, що потрібно зробити в Україні для успішного розвитку аграрного сектору. Наталія Королевська презентує роботу Національної платформи «Жінки за мир!». Доволі активно відгукнулись опозиціонери і на тему нового порядку надання субсидій, «який на на інструмент знущання над людьми».
Багато інформації присвячено критиці нинішньої влади (на то й опозиція, щоб критикувати). Щоб не втомлювати своїх прихильників чтивом, опоблоківці пропонують інфографіку, яка легше сприймається. Правда збергіається баланс між позитивною інформацією та негативную інформацією. І правильно роблять – місце на «передовій» уже занято.
Про це свідчить порівняно невелика, кількість підписників– 734 особи, 718 з яких поставили «лайк».
Українське об‘єднання партіотів «УКРОП» має свою сторінку в соціальній мережі, на яку підписано майже 400 осіб.
На сторінці практично вся інформація стосується місцевих подій і не лише з Вінниці, але й з інших партійних осередків – Жмеринки, Козятина, Мурованих Курилівців.
Переважно пости присвячені участі укропівців у тих чи інших подіях. Не обійшлось і без критики влади, правда, якщо “Оппоблок” робить це на рівні інтелекту, патріоти намагаються зачепити читачів емоційно.
Такий підхід вподобали 374 сіб.
Абсолютний лідер вінницького сегменту фейсбук за кількістю підписників – «Рух Нових Сил Вінниччина». На сторінці вказано 13 тисяч осіб, що вподобали РНС. Свого часу саме на просуванні своїх гасел та заходів в соцмережі сконцентрувались обласні очільники цієї політсили, системно витрачаючи кошти на рекламу в фейсбук.
Чи верифікується найбільша кількість політичних «лайкарів» в публічну та інформаційну активність? Як свідчить останній пост партії Міхаїла Саакашвілі – однозначно ні.
“У п’ятницю, 1-го червня, о 16:00, в конференц-залі Галереї ХХІ ст. (вул. Артинова, 12а, 4 поверх) відбудеться зустріч лідерів регіональних партійних осередків та громадських організацій. Серед іншого обговорюватимуться позиції відносно кандидатури в Президенти України. Запрошуємо усіх бажаючих представників демократичних партій, громадських організацій, активних вінничан та представників ЗМІ. Вхід вільний”,- пишуть адміністратори сторінки РНС-Вінниччина.
При цьому доволі гучний політичний захід з цікавою тематикою пройшов абсолютно непомічений в місцевих ЗМІ, як сам анонс, так і захід, що відбувся. Відсутні й фотозвіти учасників заходу із відповідного зібрання.
Наповнення сторінки здебільшого присвячена лідеру партії РНС, звісно після його департації кількість публікацій значно скоротилась, майже відсутні партійні новини місцевого активу.
Приблизно так виглядає на сьогодні Політична Арена Вінниччини в соціальній мережі фейсбук.
Олена Семко