Драма у 3-х частинах з прологом та епілогом

Пролог

У минулі роки словосполучення “креативний підхід влади” визначало неординарний підхід до вирішення певної проблеми. Із залученням позабюджетних коштів та досягненням результатів навіть кращих за ті, які визначалися у якості цілей.

Погодимося, раніше такий підхід міг себе виправдати. Коли не просто будували дорожню розв’язку, а розв’язку за урбаністичним принципом з відеокамерами та дорожніми знаками у вигляді 3D-голограм.

Проте під час війни мова йде про забезпечення найнеобхіднішого. Причому там, де влада має це робити відповідно до Закону.

А такий Закон є і називається він Кодекс цивільного захисту України, стаття 19 якого визначає, що за стан і утримання споруд цивільного захисту, у т.ч. укриттів, відповідають органи місцевого самоврядування. Наприклад, у Вінниці — Вінницька міська рада та її виконком.

Частина перша

Роботу на даному напрямку міськвиконком провалив. На неналежний стан укриттів звертав увагу у травні голова Вінницької обласної військово- цивільної адміністрації Сергій Борзов.

Уже після ракетної атаки 14 липня про це ще раз нагадав заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко.

Частина друга

Міська влада не на жарт перелякалася, адже стан укриттів дійсно був далеким від ідеального. А по те, де вони знаходяться у людних місцях знають одиниці.

Для формування фонду захисних споруд міська рада сформувала 70 робочих груп, які почали проводити роботу з перевірки та підготовки споруд цивільного захисту населення, які вінничани можуть використання у випадках надзвичайних ситуацій.

Проте і тут було очевидно, що до переліку таких укриттів записували ті, що дуже умовно підпадали під таке визначення.

Частина третя

Але міська влада не була самою собою, якби не використала “креативний підхід”.

Так, вона знайшла законодавчий аспект, відповідно до якого утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб’єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають, за власні кошти (ч. 8, 9 ст. 32 Кодексу цивільного захисту).

У разі використання однієї захисної споруди кількома суб’єктами господарювання вони беруть участь в утриманні споруди відповідно до укладених між ними договорів.

Тому, наприклад, за стан сховища колишньогом заводу відповідають, акціонери товариства (власники), або орендар.

Також це можуть бути приватні особи, управлінські компанії та ОСББ.

“І тамада у вас хороший, і конкурси цікаві”

І, як наслідок, близький до міськвиконкому фонд “Подільська громада” оголосив про старт конкурсу «Укриття для життя». Він дозволить обладнати аж 20 укриттів для перебування мешканців багатповерхівок, а також укомплектувати для них «Пакунки безпеки» з речами першої необхідності.

Фінансування запиту на втілення одного проєкту складає 10 тисяч грн за умови співфінансування – не менше 2 тисяч грн.

Епілог і висновками 

Подібний підхід із залученням громадськості і додатковий інформаційний привід для звіту відповідальних за PR в системі міської влади міг би бути доцільним в умовах відсутності відкритої агресії.

Сьогодні ж, коли російська ракета у будь-яку хвилину може потрапити будь-куди, відповідальність за стан укриттів має взяти на себе винятково місцева влада. І діяти швидко і рішуче, а не гратися у конкурси з тамадами і призами.

Але… сила інерції попередніх практик управління є такою, що позбутися її дуже непросто. А встигати за неймовірним і непередбачуваним розвитком подій – ще важче.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net