• На початку цього року ми порівнювали підхід до формування бюджетних надходжень Вінницької обласної та міської рад. Тоді ми писали, що депутати першої всі свої схеми доволі незграбно фіксують у бюджетних документах. Відповідно, всі їхні оборудки перерозподілу коштів платників податків на користь потрібних осіб не так складно вирахувати.

Міська влада діє хитріше. Левову частку грошей вона проводить через комунальні установи та підприємства, рух коштів на рахунках яких не так просто перевірити. Наприклад, існує якесь «Інноваційно-інвестиційний центр», який щороку «освоює» 40 мільйонів гривень. А перевірити – чим у реальності він займається, і займається хоч чимось взагалі, виходячи лише з публічної інформації – не неможливо, але складніше.

А з урахуванням того, що в міськраді відмовляють у відповідях на інформаційні запити місцевих ЗМІ – складнощів більше.

Але в нервових умовах військового стану та суттєвого падіння рівня доходів і громадян, і громад, Вінницька міська влада почала нервувати і припустилася низки помилок, публікуючи дані про деякі особливості бюджетного процесу.

Якщо стисло, то «особливості» зводяться до того, що пересічні громадяни за оренду землі відтепер будуть сплачувати більше, а промислові підприємства, афільовані з функціонерами міськвиконкому – менше.

Формальним приводом для такого рішення стало введення в дію нового класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок, який затверджений урядовою Постановою від 28.07.2021 року № 821.

Цікаво, що хоча Постанова з’явилася ще рік тому, у Бюджеті Вінницької ОТГ на 2022-й рік її вплив на встановлення місцевих земельних податків та орендну плату за землю не враховувалися. Тоді депутати орієнтувалися на рішення міської ради від 25.06.2021 року №469 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Вінницької міської територіальної громади та затвердження Порядків їх справляння». І ось раптом про неї згадали.

Згадали, щоправда, теж оригінально.

Коментар директорки департаменту фінансів Вінницької міської ради Наталії Луценко для широкої публіки швидше заплутує ситуацію, ніж її прояснює:

«Слід зазначити, що розміри ставок земельного податку залишаються без змін. Основна зміна, яка відбулася в результаті запровадження нового класифікатора – це землі запасу та землі загального користування, які мали самостійний код в класифікації, тепер введені до кожної із 15 категорій земель… Зміни на ставки орендної плати передбачають запровадження ставок за видами цільового призначення земельних ділянок відповідно до нового класифікатора та єдиний принцип встановлення ставок орендної плати для земель всіх населених пунктів нашої громади, в т. ч. за межами населених пунктів».

Але навіть у цій новині деяке світло на сутність процесів проливається.

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі ставку залишено у межах 5% (7% – у разі короткострокової оренди), інших будівель громадської забудови – збільшено до 5,0%, для будівництва (розміщення) АЗС, СТО, АГЗС, АГЗП та автомийок – залишено на рівні 12,0%, для земельних ділянок на яких створений індустріальний парк, ставки орендної плати зменшено з 3% до 1%.

Тепер перекладаємо. За депутатські магазини і кафе, так само, як і автомийки, ніхто платити більше не буде (ну, не голосуватимуть же за це самі депутати). У випадку, якщо хтось щось хоче будувати – то платитиме більше. А ось підприємства індустріального парку, які «заводили» до Вінниці перші особи (тут можна було б написати «не без вигоди для себе», але ми розуміємо, що документи про власників сховані далеко-далеко у кіпрських офшорах) – скинули з себе тягар земельної оренди у три рази.

Взагалі, в аргументації міської ради, якщо в неї вчитуватися детально, можна побачити й «підводні течії» стосунків місцевого самоврядування з урядом

«Збільшення ставок орендної плати для окремих видів цільового призначення земель транспорту та енергетики обумовлено зменшенням нормативної грошової оцінки земель даної категорії, за рахунок зниження коефіцієнту, який характеризує цільове призначення земельної ділянки. Тобто, для земель транспорту – з 1,0 до 0,5 а для земель енергетики з 0,65 до 0,5», – коментує Луценко. Кабмін оцінку знизив, міськвиконком ставку підвищив.

Подібні маневри із земельною орендою ще можна було б списати на екстраординарні обставини, у яких опинилася міська рада. Якби не прецедент 2018-го року, коли попередники нинішніх депутатів ухвалили рішення «Про встановлення місцевих податків і зборів та затвердження Порядків їх справляння» (зі змінами) з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки». Відповідно до цього рішення відбулося збільшення ставок земельного податку для вінничан у 10 разів. А Кабміном, на рішення якого посилають депутати, керував у той час Володимир Гройсман, який і сьогодні тримає на контролі всі процеси у міській раді.

Тоді під удар потрапили землі цільового призначення «Для городництва», «Для індивідуального садівництва», «Землі житлової забудови», «Для індивідуального дачного будівництва» та «Для колективного дачного будівництва».

Тобто просте порівняння цих двох підходів, коли за землю під бараболею вінничан змусили платити у 10 разів більше, автомийкам залишили на тому ж рівні, а підприємствам індустріального парку суттєво зменшили – уже не на користь місцевих депутатів і чиновників.

У 2019-му році вінничани звернулися з петицією про скасування грабіжницького збільшення земельної ставки, але отримали відповідь:

«Наразі відсутні підстави для вирішення питання, зазначеного у петиції, оскільки ставка податку, встановлена у розмірі 0,3 відсотка від нормативної грошової оцінки землі, є значно нижчою за граничний розмір ставки, передбачений Податковим кодексом України», – йшлося у відповіді, яку підписав заступник міського голови Владислав Скальський.

Відчуваєте тональність спілкування чиновника з мешканцями? «Скажіть – дякую, що підвищили лише у 10 разів, оскільки можемо збільшити ще і ще», – погрожував «ефективний менеджер».

Чи погано, що у Вінниці будуються і розвитваються індустріальні парки? Ні і ще раз ні.

Це наздвичайно добре. Розвиток економіки, виробництва, переробки, нові робочі місця, податки в бюджет.

І мова навіть не про «особисті інтереси» представників влади при заведенні «потрібних» підприємств в індустріальні парки, хоча під час війни про них можна було б і забути. Індустріальні парки і великий бізнес – це добре.

Але що робити з передвиборчими обіцянками і підтримкою вінничан, «кожен з яких важливий» ™?

Ми, звісно, не сподіваємося, що у депутатів прокинеться совість і вони раптом згадають про передвиборчі обіцянки. Але віримо, що з часом такі «штришки» до портрету Вінницької міської влади перетворяться в очах її мешканців у цілісну картину.

Довідково: більшість у Вінницькій міській раді сформована депутатами від партії «Українська стратегія Гройсмана», мер Вінниці – голова обласного осередку цієї партії. 


Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net