Вибори 2019: Верхи хочуть, низи не можуть

Дайджест політичних подій жовтня 2018 року на Вінниччині

Фото: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Інтернет-видання «Страна», якому, взагалі-то, складно докорити симпатіями до президентської політичної сили, чомусь «злило» інформацію про те, що на вихідних до Відня масово виїхали українські політики. Мова йде про Юлію Тимошенко, Євгена Мураєва, Михайла Добкіна та керівництво партії «Укроп».

Очевидно, що мова йде про передфінальну стадію переговорів про створення коаліції до президентських, а там, можливо, і парламентських виборів. До складу цієї коаліції, як не складно побачити зі представлених у делегації туристів, входитимуть зазначені вище політики, що вирішили, судячи з усього, «дружити проти». Хоча, начебто, є ідеологічними опонентами.

А на минулому тижні близькі до «Батьківщини» місцеві ЗМІ почали поширювати версію вінницької опозиції щодо причин зриву сесії обласної ради. Мовляв, «корумпована влада» погрузла у «схемах».

Давайте, поговоримо – який зв’язок між цими далеко нерівнозначними за масштабом подіями.

Прихильні до ЮВТ ЗМІ регулярно нагадують, що Тимошенко наразі займає перше місце у президентському рейтингу. Формально це є правдою. Але, фактично, 20% – це межа, потенціалу для подолання якої у нинішньої команди «біло-сердешних» немає.

Не допомагає і «старий-новий» курс. І потужна рекламна кампанія, на яку викидаються (до речі – за чий рахунок банкет?) десятки мільйонів гривень.

Перемогти Юлія Тимошенко може за єдиної умови – якщо її потужно підтримають політичні інститути, які наразі перебувають поза орбітою її впливу. Тимошенко, вочевидь, вирішила зробити ставку на екс-«регіоналів».

Що може цьому майже оформленому союзові протиставити Петро Порошенко?

Адміністративний ресурс, який не працює, чи партійну вертикаль, якої немає?

Звісно, що ні. Чи не останньою ставкою чинного Гаранта Конституції є органи місцевого самоврядування. Саме такий «козирний статус» місцевого самоврядування фіксують і соціологи. Так, рівень схвалення зріс по відношенню до місцевих органів влади. Міських голів в середньому по Україні схвалюють 51% українців, проти 35% у 2015 році. Роботою міськрад задоволені 39%, що на 9% більше, ніж у 2015. Рівень схвалення роботи викомкомів зріс на 10%, у порівнянні з 2015, до 35%.

Однак Тимошенко може спробувати вибити і цей козир з його рук.

Місцева влада наразі не перебуває в орбіті ані Тимошенко, ані «регіоналів». Однак саме її ініціативи можна побачити і відчути у повсякденному житті.

Причому бачать це не лише у межах локації міста та області, а й на міжнародному рівні.

Це не означає, що на місцевому рівні немає проблем. Проте, зазначені вище рейтинги свідчать, що громадяни України з великою долею ймовірності можуть підтримати тих, кому висловить довіру місцеве самоврядування.

Так ось, що пов’язує демарш «Батьківщини» + приятелі у Вінницькій обласній раді з віденськими гастролями її шефині.

Тимошенко РОЗУМІЄ, що лише широке коло політичних союзників може привести її у крісло Президента. Питання моральності тут, звісно, не стоїть.

Щербаківська з приятелями НЕ РОЗУМІЄ, що сварка у форматі місцевого самоврядування та ще й з абсурдними претензіями: «мовляв, влада нам не дала бажаної посади, про яку уже «добазарилися» – кардинально підриває позиції не просто «Батьківщини», а самої Щербаківської у партійному середовищі. Для партійної функціонерки, яка більшу частину тижня переймалася тим, що видаляла з власної сторінки коментарі з припущенням про ймовірну вагітність, і яка вважає, що саме це було головною проблемою «Батьківщини» в області, – така позиція є тупиковою.

Виборці бачать те, що «Батьківщина» «кнопкодавить»:

«На 35-й сесії Вінницької облради, під час якої розглянули лише 6 питань з 75 запропонованих, журналісти на відео зафіксували порушення правил голосування. Замість депутата Михайла Повшедного з партії «Батьківщина», голосували його однопартійці – помічниця депутата та депутат Микола Рибак».

І що на цьому тлі зриваються соціальні програми.

«Блок Петра Порошенка», який ми завжди трохи критикуємо за пасивність на рівні області, тут дещо оговтався (заднім, щоправда, розумом) і спробував дати відповідь.

Нарешті, адекватне сприйняття реальності. У місцевої «Батьківщини» з цим геть погано.

Молодці. Тільки починати треба було у 2015 році, а не сьогодні.

Сьогодні уже пізно.

P.S. Тільки нещодавно ми писали, що на Вінниччині все гаразд з буйними та / або найманими «активістами».

Виявилося, що ні.

А ось «БПП», від якого балотувався облитий кров’ю Кулешов, чомусь промовчав.

Це – знову до питання про опору на структури місцевого самоврядування на президентських виборах.

Завжди Ваш – Віталій Горковчук