Початок квітня – час звітів про роботу у І кварталі. За підсумками активності у перші місяці нового року уже зрозуміло – чим і як буде займатися певна людина або установа у наступний період.

Стосується це й народних депутатів України. І хоча їхня активність певним чином обмежена умовами воєнного стану, з того – як вони проявляють себе на ниві законотворчої роботи, а також у спілкуванні з виборцями – можна зробити й висновки про те, чи мають вони наміри продовжувати політичну діяльність.

У 2019-му році народними депутатами від Вінниччини стали 10 осіб – 8 обраних в одномандатних округах, ще двоє (Устінова та Овчинникова) отримали мандати за партійними списками. Тож не зайвим буде поцікавитися – що перебуває у фокусі уваги народних обранців на початку шостого року каденції найбільш довгострокового в історії України парламенту.

Народний депутат України від 11-го виборчого округу Максим Пашковський («Слуга народу») не відрізнявся особливою активністю – на офіційному сайті Верховної Ради відомостей про законопроєкти, поданих даним суб’єктом законодавчої ініціативи у 2025-му році не знайдено. Це ж стосується й депутатських запитів та виступів. Втім, на сесійних засіданнях Пашковський був присутній і за різні проєкти рішень голосував. Сторінка представника Вінниці у соціальній мережі Фейсбук наповнюється зі швидкістю приблизно 1 пост на тиждень, переважна більшість дописів – про підтримку Володимира Зеленського.

Один допис хочеться процитувати: «Якщо виборців на моєму окрузі у Вінниці спитати, чи підтримують вони Володимира Зеленського, відповіді будуть різними, але переважна більшість погодиться, що альтернатив Зе немає. Як і не було в Зеленського альтернативи залишитися та захищати країну, коли ворог посунув армадою на нас. Якщо ж показати вінничанам фото Дональда Трампа і спитати їх, чи підтримують вони пана Дональда, більшість спитає: — Хто це?»

Не вдаючись у партійну мотивацію такого тексту, можна лише відзначити, що Максим Ігоревич, здається, дещо недооцінює зацікавленість своїх земляків політичним життям на глобальному рівні.

Серед інших повідомлень про Максима Пашковського за І квартал цього року можна відзначити те, що він так і не відповів на підозри у причетності у минулі роки до Партії регіонів, про що ми писали раніше.

Але це точно питання часу і кримінальної/адміністративної відповідальності.

Його колега по 12-му виборчому округу Анатолій Драбовський («Слуга народу») за І квартал цього року відзначився 7 законопроєктами, серед яких – Проєкт Закону про сімейне підприємництво, Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення гарантій захисту суб’єктів господарювання під час здійснення кримінального провадження, Проєкт Постанови про Заяву Верховної Ради України про підтримку демократії в Україні в умовах агресії російської федерації та інші, внесені групою народних депутатів. 

Чому Максима Пашковського не кличуть поставити власний підпис під подібними «груповими» ініціативами – для стороннього спостерігача виглядає загадково. Але, у принципі, нічого таємного тут немає. Політична кар’єра Пашковського завершиться разом з нинішнім скликанням Верховної Ради, й усі (у тому числі й він) з цим фактом змирилися.

Натомість ознайомлення зі сторінкою Анатолія Григоровича в Інстаграмі дає уявлення про те, що він бере участь у партійному житті обласної організації «зелених». Зокрема, взяв участь у форумі «Звіт про діяльність Вінницької обласної організації партії «Слуга Народу» за 2024 рік», який відбувся 22 січня 2025 року.

У цьому, здається, основна відмінність між Пашковським і Драбовським. Перший просто розпрощався з політикою уже сьогодні. Другий, хоча й має мінімальні шанси на продовження парламентської діяльності після майбутніх виборів, все ж хоче залишити деяких своїх людей у політичному процесі на регіональному рівні.

Втім, сказати, що Анатолій Драбовський веде активну інформаційну роботу було б певним перебільшенням. На його сторінці у Фейсбуці – в основному привітання, а також коментарі на основі меседжів, які розсилає партійна структура «слуг».  

Голова підкомітету з питань харчової промисловості та торгівлі агропромисловими товарами Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Петро Юрчишин (13 виборчой округ, депутатська група «За Майбутнє») на даний момент став співавтором двох законодавчих ініціатив, поданих у цьому році: Проєкту Постанови про Звернення Верховної Ради України до Європейського парламенту, Європейської комісії, Ради Європейського Союзу, парламентів та урядів держав – членів Європейського Союзу, а також – Проєкту Постанови про відзначення 600-річчя з’їзду монархів держав Європи у Луцьку.

Показово, що у розділі сайту Верховної Ради, який розповідає про голосування народних депутатів, більше половини повідомлень про те, як Петро Юрчишин натискає кнопку, зводяться до того, що він «Відсутній» або «Не головував». Очевидно, що для бізнесмена з Хмільника депутатський мандат потрібен для інших цілей, аніж законодавча діяльність.

Як стверджують наші джерела, народний депутат придбав будинок в Німеччині де після початку повномасштабного вторгнення й проживає майже постійно.

Представниця 14-го виборчого округу Ірина Борзова («Слуга народу») виступила співавторкою 6 законопроєктів та проєктів постанов ВРУ, серед яких Проєкт Постанови про встановлення Національного дня молитви. 

Слід зазначити, що Ірина Наумівна – одна з небагатьох представниць Вінниччини, яка брала у І кварталі 2025-го року слово для виступу у сесійній залі: 27 лютого вона виступила з трибуни під час обговорення Проєкту Закону про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо спорту ветеранів війни. 

Також Ірина Борзова, на відміну від Петра Юрчишина, засідання Верховної Ради відвідує регулярно і голосує, як правило, синхронно з фракцією «Слуги народу».

Інформації у ЗМІ про роботу Ірини Борзової у І кварталі цього року – багато. І видно, що згортати її вона не збирається, навпаки – намагається розширити власні зв’язки на Вінниччині.

Лариса Білозір (15-й виборчий округ, депутатська група «Довіра») у І кварталі 2025-го року стала співавторкою 7 законопроєктів та проєктів постанов ВРУ, серед яких – Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» щодо визначення розміру доплати за проживання на територіях радіоактивного забруднення, в тому числі за рішеннями суду, Проєкт Закону про внесення змін до статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо звільнення з військової служби на підставі встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та інші. 

Крім того, в активі Лариси Миколаївни – 15 виступів з трибуни та місця. І це рекорд для депутатів-вінничан.

Присутність Білозір у традиційних та соціальних медіа – не менша, а можливо й більша, аніж у Борзової, причому часто – з поясненнями та коментарями щодо окремих норм та положень законів, що також є показником депутатської роботи.

Наприклад, вона жорстко виступила проти «оптимізації» мережі ліцеїв, що, на її думку, призведе до позбавлення багатьох дітей права на повну загальну середню освіту за місцем проживання.

Далі буде.

Підписуйтесь на наш  TELEGRAM → https://t.me/politarenainfo1