• Депутати Вінницької обласної ради, члени двох постійних комісій: з питань освіти, релігії, культури, молоді та спорту – голова комісії Наталія Замкова – фракція «Українська стратегія Гройсмана» (на фото).

Наталія Замкова. Фото Вінницької обласної ради з засідання обласної комісії

Та комісія обларади: з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та ветеранів голова Ігор Грубеляс – фракція «Українська стратегія Гройсмана» (на фото праворуч).

Голосування керівників комісії. Сайт Вінницької облради

Підтримали проєкти розпорядження голови обласної Ради Вячеслава Соколового (фракція «Українська стратегія Гройсмана») «Про встановлення надбавок до посадового окладу керівникам закладів, установ, організацій – об’єктів спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області».

Згідно з цим, а також ще одним розпорядженням керівники закладів комунальної власності, як ті, що пройшли оцінювання, так і ті, які пропрацювали на своїх посадах менше року або були призначені виконувачами обов’язків – отримують можливість нараховувати і виплачувати собі надбавки до зарплати з бюджетних коштів.

В принципі, якщо одним реченням сформулювати інформаційний привід, то воно буде наступним: «Депутати дозволили посадовцям отримувати високі зарплати під час війни».

З огляду на те, що керівники комунальних закладів та установ, головні лікарі та директори інтернатів і так не бідують (один з них ще до війни навіть мережу з роздачею продуктових наборів почав вибудовувати), то рішення це звучить по відношенню до фронтовиків та працівників тилу дуже сумнівно.

Для тих хто цікавиться статками зазначених посадовців достатньо погуглити інформацію і місцевих ЗМІ про їх декларації.

У той час, коли волонтери рахують останню копійку, щоб зібрати на військове спорядження бійцям, «начальники» замість умовних 20 тисяч тепер матимуть змогу розписуватися у відомостях під цифрою «30» і більше.

Але навіщо це потрібно власне депутатам? Адже відповідно до Постанови Кабміну «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об’єднань державних підприємств», керівники органів місцевого самоврядування мають ПРАВО, а не обов’язок встановлювати такі виключні умови оплати праці

Спробуємо зрозуміти мотиви подібних дій обласної ради.

Однак для початку розглянемо декілька очевидних фактів.

Факт перший. Під час останньої сесії Вінницька міська рада придбала військові облігації на 100 млн грн, їхні колеги з обласної ради такої (та й взагалі жодної) суми на військові потреби держави не знайшли.

Факт другий. Бюджет порожній? Не зовсім. Подивимося на аналогічний пункт про «надбавки» для керівництва обласної ради, прописаний в обласному бюджеті (а це – кошти платників податків).

Оклади посадових осіб місцевого самоврядування – 9,8 млн грн, надбавка за ранг – 643 тис. грн, надбавка за вислугу років – 2 млн грн, надбавка «за особливий характер роботи нараховується голові обласної Ради та його заступникам у розмірі 90% до посадового окладу – 924 тис. грн, надбавка за високі досягнення у праці (як звучить!) або за виконання особливо важливої роботи – 6,2 млн грн, премія працівникам виконавчого апарату обласної ради – 4,6 млн грн, матеріальна допомога на оздоровлення – 2 млн грн.

Можна зробити просте додавання цих коштів і ми отримуємо чверть від тієї суми, яка була витрачена з міського бюджету на військові облігації.

Тут, звісно, пролунають заперечення, що працівникам виконкому теж потрібно за якісь кошти жити. Погодимося з цим. Але згадаємо і про те, що у 2020-му році цей штат було збільшено майже у два рази (з 50 до 95).

Ми про це писали під час аналізу обласного бюджету, що видатки на виконавчий апарат обласної ради зростають третій рік поспіль.


Читати: Бюджет Вінницької області на 2022-й рік. Маленькі хитрощі на сотні мільйонів


Так, у 2020-му році вони склали 19 млн 363 тис. грн, у 2021-му – 35 млн 729 тис., у 2022-му – 36 млн 136 тис. сумарно ж (з урахуванням низки інших статей) видатки головного розпорядника коштів обласного бюджету — виконкому обласної ради дорівнюють 114 млн 186 грн (у проєкті – 64 млн 710 тис. грн), тобто за 10 днів погодження кінцевого варіанту чиновників «ощасливили» майже удвічі.

Для порівняння – у Полтавській області, у якій доходи бюджету майже на мільярд більші, на виконком обласної ради у 2022 році отримав у розпорядженні лише 40 млн 389 тис. грн., у тому числі на утримання апарату – 33 млн 253 тис. грн.

Тобто, керівництво Вінницької обласної ради з самого початку заклало надвисокі видатки на апаратну роботу. І тепер спрямовує на неї всі вільні кошти. А на оборону не вистачає.

Гадаєте, депутати не розуміють всю глибину проблеми? І те, що саме до них можуть прийти вояки із запитанням: «На що ви витрачаєте кошти платників податків? На величезні зарплати чиновників?»

Чудово це розуміють.

Тому, голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту і ветеранів Ігор Грубеляс уже під час обговорення почав виправдовуватися:

«Сьогодні ми розглядали встановлення надбавок і премій тільки у соціальній сфері, –Наголошую, що всі виплати будуть формуватись із залишків коштів, які є у наявності в закладах. Тобто, це не додаткове навантаження на обласний бюджет».

Ну, так. Повіримо. Що надбавки для комунальних начальників, які йдуть за рахунок обласного бюджету і обласний бюджет – це зовсім інші речі.

Але при всього тому, що депутати знають, що роблять щось не те – рішення прийняте. Директора отримують додаткові фінансові «бонуси».

У чому мета? А у тому, що правляча поки що на Вінниччині сила має наміри утримати усіх впливових осіб «під крилом», у полі власного впливу. Щоб після перемоги, коли будуть призначені нові вибори, саме на цих керівників перекласти левову частку роботи з електоратом. Тому і підгодовують їх навіть в збиток військовим.

Наголосимо – зроблено це було демонстративно. Хоча такі рішення комісії не обов’язково виставляти на загальне ознайомлення всієї області, а власне розпорядження можна було б взагалі підписати тихо. Проте виконком публічно сигналізує усім великим і маленьким «начальникам»: «Тримайтеся за нас і буде вам щастя».

Приклад уваги до особливо цінних «кадрів» можна побачити на одному з прізвищ, яке «засвітилося» у вказаних новинах про встановлення надбавок. Це – начальниця управління соціально-гуманітарної політики виконавчого апарату Людмила Грабович.

Начальниця управління соціально-гуманітарної політики виконавчого апарату обласної Ради Людмила Грабович. Фото Вінницької облради під час засідання комісії

Грабович була директоркою Департаменту охорони здоров’я ОДА. Після того, як в області була повністю провалена медична реформа та фактично зірвана кампанія підтримки лікарів під час епідемії коронавірусу, Грабович справедливо відправили у відставку з посади керівника Департаменту. А ще одному чиновнику – заступнику голови ОДА Ігорю Івасюку – депутати минулого скликання обласної ради не затвердили звіт, тобто визнали, що і він провалив роботу.

Андрій Ковальов на засіданні обласної комісії. Фото Вінницької обласної ради

А тепер Ігор Івасюк (фракція «Українська стратегія Гройсмана») отримав крісло заступника голови обласної ради, а Грабович, яка навіть намагалася поновитися на посаді через Верховний Суд (це ж треба так триматися за своє крісло!) – місце начальниці у виконавчому апараті облради.

Судячи з настрою присутнього на засіданні голови постійної комісії обласної Ради
з питань будівництва, комунального майна, транспорту та розвитку інфраструктури, він же керівник комунального підприємства «Вінницяоблтеплоенерго» Андрія Ковальова (фракція «Українська стратегія Гройсмана), рішення про надбавки буде підтримано і на інших комісіях облради.

Нагадаємо, на момент прийняття обласними депутатами розпорядження голови Вінницької обласної ради тривала 103 доба війни з росією.


Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net