Зе-скорочення. Місцевих депутатів скоротять на 40%, а в обласній раді буде 60 депутатів замість 84

Такі плани озвучив журналістам заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Олександр Корнієнко

У рамках реформи децентралізації планується скорочення кількості депутатів обласних і місцевих рад.

“Щодо кількості депутатів в облрадах. Ми плануємо переглянути ті кількості, які є зараз, щоб більш ефективно було. Десь на третину приблизно їх зменшити”, – сказав Корнієнко.
“У нас зараз близько 100 тисяч депутатів місцевих рад. Їх буде близько 60 тисяч. Тобто майже вдвічі зменшиться кількість депутатів місцевих рад”, – наголосив він.
Праворуч Сергій Трофімов

Окрім цього, сьогодні під час презентації змін до Конституції в частині реформи децентралізації, яку проводив перший заступник Офісу Президента Сергій Трофімов та Олександр Корнієнко, представники влади повідомили про наміри закріпити невідворотність самої реформи в Конституції, анонсували новий адміністративно-територіальний устрій України поділений на три рівня: громади, округи, регіони. Підтвердили наміри ліквідувати місцеві адміністрації (РДА та ОДА) – через певний перехідний період влада планує дати повноваження місцевим радам (депутатам) формувати виконкоми, які замінять структури районних та обласних адміністрацій, а наглядати за їх діяльністю будуть префекти, яких призначатиме президент терміном на три роки.

І ще декілька ключових нюансів. Спікери влади озвучили плани скасувати мажоритарку на всіх рівнях та скоротити термін депутатів обласних рад до 4 років.

Зауважимо, що в сьогоднішній заявах Олександр Корнієнко протирічать тезам, які він проголошував на початку жовтня. Принаймні в частині відміни мажоритарки народний обранець говорив про протилежні плани: Вибори до місцевих рад мають відбутися за мажоритарною системою, – заявляв Корнієнко в інтерв’ю агенству “Інтерфакс” 5 жовтня. Також народний депутат допускав можливість проведення дострокових місцевих виборів вже весною 2020 року.

Давид Арахамія

А от його колега і безпосередній керівник в Раді Давид Арахамія рівно за тиждень запевнив представників ЗМІ, що дострокових виборів не буде, натомість місцеві вибори пройдуть планово – восени 2020 року.

Вибори навесні нам не на руку, – запевняв журналістів керівник фракції “Слуга народу” у Верховній Раді. При цьому нардеп жалівся на потребу знайти величезну кількість кандидатів в місцеві депутати.

Местные выборы – это 149 тысяч людей. С таким трудом был собран список “Слуги народа” из 300 кандидатов. Представьте себе, что такое почти 150 тысяч! – зазначив Давид Арахамія в інтерв’ю сайту “Лівий берег“.

Отже, як бачимо з сьогоднішної презентації змін до Конституції, проблему з пошуком кандидатів представники влади якщо не вирішили, то значно для себе її спростили. Адже скоротивши загальну чисельність депутатів обласних та місцевих рад майже вполовину і кандидатів шукати потрібно буде вдвічі менше.

Що такі ноу-хау означають для вінницького політикуму

Якщо ці ініціативи імплементуються монобільшістю в парламенті, то чисельність депутатів обласної ради скоротиться на третину. З 84 депутатів обласної ради залишиться приблизно 60. В решті місцевих радах планують скоротити приблизно 40%. Тобто у Вінницькій міській раді буде приблизно 30-35 депутатів.

Це означатиме суттєве посилення ваги кожного депутатського мандату і цінність кожного голосу в раді. Звісно це суттєво посилить політичну конкуренцію, адже майже вдвічі збільшиться “конкурс на одне вакантне місце”, а якщо додати сюди бюджетну децентралізацію та намагання багатьох місцевих політиків добратись до нових, збільшених в рази місцевих бюджетів, отримаємо ще ту війнушку за депутатські мандати.

І все б нічого, але “слуги народу” окрім всього іншого розуміють, що єдиний шлях, який дозволить їм не програти місцеві вибори – відмінити мажоритарку. Що це означає для вінницьких політиків? Велика проблема і великі гроші за місця в прохідній частині списку.

Проблема номер один – знайти партію, яка подолає прохідний бар’єр. При тому, що таких на партій сьогодні в нашому регіоні 4-5. З восьми партій представлених зараз у Вінницькій обласні Раді в наступну раду можуть гарантовано пройти лише дві – це “Батьківщина” позиції якої у нашій області все ще залишаються на рівні прохідного бар’єру, скоріш за все пройде в раду і партія Петра Порошенка вже під новим брендом “Європейської солідарності”, а от представники таких партій як “Самопоміч” (фракція саморозпустилась в обласній раді, рейтинг на виборах до ВР не вище статистичної похибки) – явно не потрапляють до ради. Повністю згорнувся і проект під назвою “Укроп”, не відновили сили після скандалів у “Аграрній партії”, неоднозначна ситуація з електоральною підтримкою на рівні країни у партії “Свобода”, партія “Опозиційний блок” фактично припинила існування, партійці по всій країні (Вінниччина не виключення) продовжують покидати лави партії Ляшка.

Скоріш за все пройде в обласну Раду і партія Володимира Гройсмана “Українська стратегія”, яка на останніх парламентських виборах посіла по області друге місце після “Слуги народу”. І, звісно, пройде з огляду на сьогоднішні рейтинги та навіть їх можливе падіння – “Слуга народу”. Отже вибір у місевого політикуму невеликий і зрозуміло, що прохідних місць в топових партіях на всіх не вистачить і коштуватимуть такі місця від 10 до 50 тисяч умовних одиниць. Запам’ятайте цю тезу 😉

Одним словом …

Олена Семко

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net