1 квітня сплив термін подання декларацій на сайт НАЗК. Цього року електронні декларації мали подавати й активісти, які займаються антикорупційною діяльністю. Або, принаймні, вважають, що вони нею займаються.
У Вінниці з цілої когорти персонажів, які полюбляють струшувати соціальні мережі викриттям фактів зловживання владою, декларацію подала одна особа – голова правління «Автомайдан Вінниччина» сканадально відома Таїса Гайда.
Декларація, однак, як мінімум дивна.
По-перше, керівниця «Автомайдану» не має власного авто. Навіть у користуванні, хоча ще деякий час тому розповідала, що їздить на автомобілі, наданим їй бійцями батальйону «Крим». І яким чином вона переміщується на виїзних акціях «Автомайдану» – невідомо. Напевно, на сігвеї.
По-друге, Гайда вказала дохід чоловіка – 77,5 тисяч гривень, але не зазначила жодних джерел власних прибутків. Як і жодної гривні готівки. Між іншим, у даному пункті Гайда, як мінімум, один раз вказала неправдиву інформацію. Рух коштів через її руки мав місце. Він пов’язаний з фінансуванням з обласного бюджету проекту «Повернення в колективну пам’ять суспільства забутих груп жертв Другої світової війни Вінницького регіону», керівником якого була сама Гайда.
Що повернулося «в колективну пам’ять» внаслідок цього проекту – невідомо, але за бюджетні гроші Гайда (з чоловіком – Ігорем Басюком, що теж вказує на корупційну складову у цьому проекті) з’їздила у туристичну подорож до Європи.
Щодо інших фінансових коштів які пройшли через “ГОшні” структури Гайди та її соратників (наприклад грант від МОН про який вона неодноразово писала в себе на сторінці) інформація відсутня також.
Ще один пункт декларації вказує на наявність у родини Гайди-Басюка двох комерційних офісів – 98 і 79 кв. м. Прибуток від здачі в оренду цих офісів у декларації не вказаний. Але у цьому зв’язку згадується історія про те, що «Автомайдан Вінниччини» заборгував за оренду комунального офісу по Соборній 120 тисяч. І, до речі, так і не заплатив.
Як зазначали користувачі соцмереж в ситуації з боргом за офісне комунальне приміщення “активістці” підставив плече один з керівників області. Гешефт від такої бюджетної благодійності полягав у табу по критиці обласної влади в соціальних мережах від скандальної активістки.
До слова потрібно відзначити, що відома своєю паталогічною схильністю до “кидків” партнерів та колег “активістка” поки що цю домовленність відробляє. Але така мовчанка (за словами працівників Вінницької облдержадміністрації та обласних депутатів) обходиться полохливим меценатам набагато більше ніж сплата боргу Таїси Гайди 120 тисяч гривень за офіс. За словами обласних обранців, після скандалу з розпилом Гайдою бюджетних коштів у ЗМІ, її фінансові взаємовідносини з владою перемістились виключно в кеш.
Для чого “активістам” комунальні офіси, коли в тебе є власні – питання риторичне. Як і любов на публіку до переселенців з Криму, яким Таїса Гайда вибивала з міської ради офісне приміщення на Старому місті. Чому при такому космічному патріотизмі і схильності (на словах) до філантропії та самопожертви заради Криму та України не віддати в тимчасове безкоштовне користування кримським татарам свій офіс? Відповідь зрозуміла.
Нарешті, зазначені дані про те, що родина з 5 осіб нормально прожила минулий рік за прибуток Басюка (77 тис. / 12 місяців = 6,41 тис., тобто 1,28 тис. у місяць на людину) – теж викликають сумнів. При тому, що на родині “висить” кредит у 24000 грн – це ще один щомісячний платіж як мінімум 1000 грн.
У «сухому залишку» маємо те, що активістка, яка називає себе «антикорупціонером» оприлюднює інформацію про власні доходи, яка навіть на перший погляд виглядає малодостовірною. Якщо людина щось приховує від громади – це означає лише одне. Приховувати є що.
Гайда не працює офіційно в жодній установі, не зареєстрована як ФОП, але не оформлена і як безробітна, не отримує соціальну допомогу. Можна сказати, що успішний бізнес чоловіка дає їй можливість сконцентруватися винятково на громадській діяльності. Проте, з великою долею ймовірності, можна припустити, що саме за рахунок громадської діяльності, Гайда і може дозволити собі безбідне існування.
Не зовсім коректне ставлення Гайди до «общаковських» коштів, зібраних волонтерами, раніше призвело до низки скандалів, які отримували резонанс у ЗМІ.
І тепер Гайда, яка, певно, сподівалася оприлюдненням е-декларації отримати для себе «карт-бланш» на «антикорупційну» діяльність, добилася зворотного результату. Після прочерків у графах «прибутки» і «готівка» до цієї особи мали б виникнути закономірні питання у НАБУ та інших справді антикорупційних структур.
Так з корупцією не боряться.
Фото сайт Вежа та офіційного сайту Вінницької облдержадміністрації
Віталій Горковчук