Як обласні депутати геополітику “порішали”

Депутати Вінницької обласної ради підтримали звернення до Президента України щодо неприпустимості прийняття «формули Штайнмайера».

Саме звернення ми не цитуємо, адже і так зрозуміло, про що у ньому йде мова.

Це – об’єктивний факт, але за ним ховаються далекі від широкої публіки аспекти, розуміння яких дасть можливість і спрогнозувати політичну історію Вінниччини на рік вперед.

Розглянемо ці аспекти.

16 жовтня Харківська міська рада ухвалила звернення до Президента з озвученням підтримки Президента України у пошуках миру і формулюванням думки, що «Формула Штайнмаєра» є єдиним на сьогодні реальним шляхом до припинення війни.

У тексті звернення Вінницької облради згадка про підтримку позиції Володимира Зеленського відсутня.

А між тим позиція Президента України до безумовного прийняття «Формули Штайнмайера» не зводиться аж ніяк. Швидше, навпаки.

Тим не менш, Вінницька обласна рада у підтримці Володимиру Зеленському відмовила, а ось Харківська міська – ні. Втім, вінничани вустами дуже обережного голови обласної ради Анатолія Олійника дещо перестрахувалися: наразі центральні органи влади розробляють «українську формулу» врегулювання на Донбасі. «Тому ми не ухвалюємо зараз жодного антидержавного рішення», – зазначив Олійник.

Тепер спробуємо екстраполювати наведену інформацію на деякі інсайдерські дані, що новий голова Одеської ОДА має забезпечити голосування «за» в Одеській обласній раді для демонстрації ступені її лояльності до Президента.

Якщо в інших регіонах подібний сценарій зривається, то представники виконавчої влади все ж висловлюють персональну підтримку Главі держави у даному питанні.

На “штайнмайєрівській сесії” голови ОДА не було. В цей день Владислав Скальський перебував у Барському районі.

Зате встиг відзначився в антипрезидентському голосуванні один із заступників голови ОДА, який за суміцництвом ще й депутат обласної ради. В конкретно цьому випадку навіть будувати якісь версії і зайвий раз ламати голови читачам не слід. Випадкові люди у владі якщо і використовують інколи в своєму лексиконі терміни на кшталт “геополітика”, проте набагато краще знають що таке, скажімо, селітра.

Про що це каже. Напевно про те, що «Формула Штайнмайера» вочевидь є нежиттєздатною. Це розуміє Володимир Зеленський, розуміють США, Москва і сам Штайнмайєр.

А тому депутатам різних обласних рад пропонувалося сформулювати власну позицію, обираючи між моделями: «Так, ми підтримуємо мирні ініціативи Президента і «Формулу Штайнмайера» / «Так, ми підтримуємо мирні ініціативи Президента, але не підтримуємо «Формулу Штайнмайера».

З усіма цими рішеннями Зеленський міг би виходити на лідерів ЄС і США і стверджувати: «Суспільство за мир, але ви ж бачите, якими полярними є підходи структур місцевого самоврядування. Слід змінювати «Формулу».

До депутатів Вінницької обласної ради це не дійшло. І повторилася ситуація голосування / неголосування за блокаду Донбасу. Коли одні обласні та міські ради висловилися «за», інші – «проти», а вінничани виставили себе на посміховисько перед всією країною, то підтримуючи одне рішення, то лякаючись його скасувати, то голосуючи знову.

Але це не всі висновки.

Проголосувало 46 депутатів, тобто всі, присутні у сесійній залі. Що цікаво – навіть пару депутатів від фракції «Опозиційний блок». До речі, всупереч позиції керівництва власної партії.

А тепер абстрагуємося від «Формули Штайнмаєра», тим більше, що у нинішньому форматі її все одно не впровадять.

Не про «Штайнмайєра» мова. А про сьогоднішню диспозицію на політичній арені. Які регіони підуть у фарватері політики «Слуги народу», а які «зелених» можуть забалотувати, тому ставку у них центральній владі слід робити на місцеві еліти. Серія голосувань місцевих рад «за» чи «проти» було тестом на лояльність регіональних політичних кланів і груп.

Цей тест пройшла Харківська міська рада (проголосувавши) і Закарпатська обласна влада (не проголосувавши, але висловивши підтримку ПЕРСОНАЛЬНО Президентові).

Від Одеси чекають приблизно такої ж риторики. Навіть, якщо депутати за «формулу» не проголосують.

У Вінницькій області – сподіваємося це не для кого не є таємницею – акції «СН» у різних пропорціях поділені між декількома групами групами впливу. І всі депутати обласної ради наміри цих груп розуміють більш, ніж чітко. Як і те, що за умови можливої перемоги «зелених» на місцевих виборах на Вінниччині наступного року, їм (нинішнім депутатам) у новому складі обласної ради робити буде нічого. А їхні партії – гості з вчорашнього дня, з повністю утраченим рейтингом. Тому й розпустилася фракція «Самопомічі».

Єдиний вихід з цього електорального тупика – шукати якісь абстрактні регіональні політичні проекти, які об’єднають депутатів усіх ідеологічних спрямувань: від Вигонюка, до Антонець. Відтак ці політичні проекти протистоятимуть «Слузі народу».

А так депутати просто відкрили карти. Відтепер Офіс Президента точно буде знати, що слід шукати не лише кандидатів до місцевих рад від «Слуги народу», а й якісь альтернативні варіанти. Які, начебто, перебуватимуть в опозиції. А за фактом працюватимуть на полі тих партій, які наразі представлені у Вінницькій обласній раді.

P.S. Окремий «привіт» голові фракції «БПП» у Вінницькій обласній раді, який перед ухваленням звернення вийшов з окремим «спічем» проти Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей».

Закон, дійсно, шкідливий. Але прийнято його було за поданням Петра Порошенка, ім’я якого носить фракція, а сам «БПП» дав основні голоси для його ухвалення.

P.P.S. І ось так у цієї обласної ради все.

Вино, кино и домино.

Геополітика ☝️


Віталій Горковчук

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net