Радикальна Йордань, або як у Немирові агітували за Ляшка з порушенням закону

Нарешті сталася цілком очікувана подія: Олег Ляшко на з’їзді власної Радикальної партії висунув себе у президенти. Як він зазначив сам він буде «народним президентом». Звичайно ж, підтримати лідера вирушили і vip-радикали з Вінниччини. Але цьому передували пропагандистські заходи, де порушувалися закони. Один з них відбувся у Немирові.

Як можна здогадатися, напередодні з’їзду РПЛ вінницькі радикали провели своєрідний «праймеріз» для Ляшка. І як можна здогадатися, проходило це «висунення у президенти» у вотчині радикалів, місті Немирів, який обласна влада повністю віддала на поталу місцевим “ляшківцям”. Але це зовсім інша історія. Ми ж вкотре констатуєо, що вся діяльність обласного осередку РПЛ обмежується фактично лише Немирівським районом Вінницької області.

Так от, напередодні висунення Олега Ляшка у Немирові радикали провели масовий захід, ніби то приурочений святкуванню Водохреща. Насправді ж це була цілком очевидна агітаційна вистава, з роздачею агітації агітпродукції ще не зареєстрованого кандидата Олега Ляшка, з масовим частуванням електорату гарячими напоями і кашею.

Що кваліфікується, як порушення норм чинного законодавства про вибори.

Радикали не заперечують це, навіть розмістили у Фейсбуці відео із конкретною роздачею агітації та глінтвейну з кашею.

Це порушення на Вінниччині зафіксувала мережа ОПОРА. У повідомленні на сайті ця громадська моніторингова організація зазначила:

«19 січня у місті Немирів відбулося святкування Водохреща, ініційованого головою Вінницької обласної організації Радикальної партії Олега Ляшка Олександром Качуром. Інформація про це розміщена на сторінці партії у соціальній мережі Facebook.
«19 січня о 16:00. м. Немирів (площа біля бібліотеки). За ініціативи Олександра Качура, голови Вінницької обласної організації Радикальної партії Олега Ляшка. Водохреща 2019. Запрошуємо Вас заспівати колядки та щедрівки разом з нами. На Вас чекатимуть: розважальна святкова програма, частування глінтвейном, козацьким кулішем, ухою та різними смаколиками, фотозона, яскраві емоції та гарний настрій», – написано у запрошенні.

На сторінці Вінницької обласної організації Радикальної партії Олега Ляшка розміщено відео, на якому видно, що під час святкування на площі у Немирові був розташований намет із символікою Радикальної партії та роздавалися агітаційні друковані матеріали із зображенням потенційного кандидата у Президенти України Олега Ляшка.

«Матеріали, що розповсюджуються на користь потенційного кандидата у Президенти України, мають ознаки дочасної передвиборної агітації, адже вони популяризують Олега Ляшка, хоча  він не зареєстрований і формально нема підстав казати про те, що ці матеріали є передвиборною агітацією. Проте можна говорити про недотримані виборчі стандарти, зокрема, рівність кандидатів у здійсненні агітації», – зазначає координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборам у Вінницькій області Наталія Величко.

ОПОРА нагадала, що відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону України «Про вибори Президента України» передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів.

Попри явне порушення законодавства представникам РПЛ на Вінниччині це зійшло з рук. Чому? Це цікаве запитання. І адресовано воно в першу чергу владі. Проте, відповідь на нього очевидна: влада сподівається, що Ляшко, як кандидат у президенти відтягне кілька відсотків голосів від іншої ще незареєстрованої кандидатки – Юлії Тимошенко.

До речі, є інформація, що обласна поліція взяла цей факт порушення у роботу. Бо 22 січня заступник начальника ГУ НП у Вінницькій області Руслан Мороз повідомив, що поліція створила мобільну групу з моніторингу законності під час кампанії. І це на Вінниччині було зроблено вперше. Що дає надію на більш активну роботу поліції у виявленні порушень розслідування цих фактів.

Поки що у поліції повідомили, що з початку виборчої кампанії вінницькою поліцією зафіксовано вісім повідомлень про порушення виборчого законодавства, три з яких не знайшли свого підтвердження. За рештою фактів  проводиться перевірка. Більшість повідомлень стосуються  розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних.

Олена Семко