КМІС презентував результати нового соціологічного дослідження. Зріз громадської думки у форматі «Омнібус» (тобто хтось з партійних босів замовив замір політичних рейтингів, а соціологічна агенція на цьому тлі провела додаткове анкетування. – Ред.) було проведено методом телефонного інтерв’ю серед 1029 респондентів, що проживають на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року).
Суспільні настрої в Україні характеризуються дуже високим оптимізмом: як вірою в Перемогу України, так і очікуваннями, що країна досягне суттєвого прогресу в соціально-економічних питаннях. Крім цього, після російського вторгнення значно зросла довіра до різних державних інституцій. Водночас лишається відкритим питання щодо доцільності оновлення органів влади після Перемоги. Тому КМІС поставив респондентам запитання, наскільки серед них є запит на оновлення центральної влади після Перемоги: Президента, парламенту, Уряду, – йдеться у прес-релізі.
Переважна більшість українців (73%) підтримують оновлення центральної влади на тому чи іншому рівні. Разом з цим найбільший запит на оновлення стосується Верховної Ради – 69% респондентів хотіли б змінити парламент після Перемоги. Далі йде Уряд – його хотіли б змінити 47% респондентів. Найменше респондентів – 23% – хотіли б змінити після Перемоги Президента.
Нас у цьому контексті цікавить ставлення мешканців Вінниччини, яку соціологи включили до групи «Центральний регіон»
Так ось, Центр (і Вінницька область у тому числі) більш стримано ставляться до ідеї зміни Верховної Ради (69%) проти 71% на Заході. Частково це можна пояснити типовим для нашої області консерватизмом, частково –продуктивною роботою народних депутатів України у виборчих округах. Більшою є у Центрі й довіра до Президента – 21% «за» перевибори Глави держави на Вінниччині, 23% – на Заході і Півдні (Схід взагалі продемонстрував відносно рішучу опозиційність, давши аж 29% «за» перевибори Президента).
І навіть уряд у Вінницькій області бажають змінити лише 43%, що менше, ніж Сході (46%), а також Заході і Сході (по 49%).
В середньому ж, по країні 23% опитаних погодилися із думкою, що слід «змінити усіх».
До теми: Соцопитування: вінничани охоче проголосують за ветеранів і волонтерів. Але не все так просто
Загалом, це не так багато, і підтверджує, що суспільство, хоча й втомилося від війни (звідси – і не такий високий рівень довіри до уряду), налаштоване підтримувати владу, яка уособлюється Володимиром Зеленським у війні до перемоги України. Вибір такого варіанту відповіді вказує не на те, що «українці проти влади (Верховної Ради, уряду, Президента)», а на те, що вони хотіли б побачити у керма управління державою нові обличчя.
«Україна є яскравим прикладом «ефекту гуртування довкола прапора»: хоча підтримка дій центральної влади поступово знижувалася перед початком 2022 року, проте після широкомасштабного вторгнення населення «розставило пріоритети» і наразі ми бачимо загалом високу підтримку дій влади – для досягнення Перемоги», – йдеться у коментарі фахівців до прес-релізу КМІСу.
Вінницька область значно менше постраждала від війни, ніж Схід та Південь, де ведуться активні бойові дії, отже тут меншою є й ступінь готовності змінити ключові державні фігури. Однак, протестний потенціал – близько чверті усіх опитаних (23%) – є й на Вінниччині. Це, у свою чергу, вплинуло б й на передвиборчі політичні «розклади» (якби вибори з’явилися десь на обрії). 75% були б готові проголосувати за провладні політичні партії. Тому у цьому спектрі була б вищою конкуренція за місця у виборчих списках. 23-25% радше підтримали б опозицію, якби вона зуміла сформулювати зрозумілі для цієї групи виборців меседжі.
Але, оскільки виборів не видно навіть у довгостроковій перспективі, місцеві політичні сили мають періодично нагадувати про себе тим, що займаються гуманітарними акціями та демонструють активність на суспільно-політичному полі.
В цілому, для влади ситуація є непростою, але контрольованою – абсолютна більшість громадян України та мешканців області поки що підтримують усі дії адміністрації. Однак, певний протестний потенціал у суспільстві все ж є. І на нього обов’язково звернуть увагу усі «доброзичливці», які волітимуть розхитати ситуацію всередині України, якщо війна перейде у стадію «на виснаження».
Сподіваємося, що у центри прийняття рішень у Києві теж уважно стежать за динамікою настроїв громадськості.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo