Нещодавно наш Телеграм-канал провів опитування читачів, мешканців Вінницької області. Це опитування прокоментували вінницькі політики, серед них – депутат Вінницької обласної ради від партії «Європейська солідарність» Андрій Гижко.

Запитання було поставлено наступним чином:

«Чи стало менше/більше зловживань місцевої влади та корупції після укрупнення районів і реформи децентралізації?».

В опитуванні за два дні взяло участь понад 1500 осіб, отже його можна вважати цілком репрезентативним.

Однак результати виявилися не надто оптимістичними для прихильників даної реформи, яка в інших опитуваннях визначається ледь не як найбільш успішна за останні роки.

4% тих, хто взяв участь в опитуванні, сказали, що зловживань і корупції стало менше.
57% мають протилежну думку, тобто вважають, що ситуація з корупцією погіршилася.
39% обрали варіант – «Нічого не змінилося».

Щодо оцінки реформи в цілому:

54% опитаних зазначили, що стало гірше і реформа потребує поліпшень. Ще 35% зазначили, що для них нічого не змінилось і лише 11% мешканців області вважають, що з новим районним поділом і громадами стало краще і зручніше.

Ми попросили прокоментувати результати опитування у вінницьких політиків, депутатів місцевого самоврядування, народних депутатів від Вінницької області.

Ми попросили експертів відповісти на таке запитання:

«Як Ви вважаєте – подібні цифри є наслідком розчарування громадян у самій суті децентралізації влади, або ж це є реакція на ті ексцеси, які виникли у процесі її реалізації? І чи можна викорінити корупцію за допомогою тих механізмів контролю над місцевим самоврядуванням, які надала у розпорядження громад реформа децентралізації влади?»

Нам відповів депутат Вінницької обласної ради Андрій Гижко.

Читайте нас в Telegram: лише важливі новини про війну, політику та ексклюзивна аналітика

«Я жодним чином не став би пов’язувати питання корупції та реформу децентралізації. Нажаль явище «українська корупція» вже стало негативним брендом України, який знають і обговорюють у всьому світі. Корупція на місцевому рівні пов’язана перш за все з тим, що чиновники на місцях дивляться на своїх «старших» колег, бачать факти безнаказанності і це всиляє в них силу, віру та бажання діяти аналогічно. Українська приказка говорить: «Риба гниє з голови», а у нас вона прогнила вже наскрізно.

Що стосується решти цифр в опитуванні, то інколи децентралізацію прирівнюють до медичної реформи, до реформування багатьох органів влади (об’єднання їх на рівні кількох областей) і весь негатив цих реформ лягає воєдино.

На моє глибоке переконання, реформа децентралізації в дуже багатьох адміністративних послугах (наприклад, видача паспорта, закордонний паспорт, соціальне забезпечення, пенсійний захист тощо) у наближені до громадянина. Адже раніше це все оформлялось через 27 районних центрів, а тепер в 62 територіальних громадах. Тому й перше ключове завдання було наблизити державні послуги до мешканців.

Другий ефект реформи децентралізації – це сформовані самодостатні громади з повноцінними бюджетами.

Звичайно за таких умов виникає питання про контроль використання коштів місцевих бюджетів, в тому числі з боку громадськості», – зазначив Андрій Гижко.

Нагадаємо, нещодавно ми оприлюднювали думки Валерія Коровія, голови Громадського об’єднання “Ми – Вінничани”, колишнього очільника Вінницької області щодо реформи децентралізації.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net