Ключовою подією останніх двох тижнів на вінницькій політичній арені стала, безумовно, урядова нарада за участю Президента України Петра Порошенка. Захід відбувся 5 квітня в обласному центрі і отримав значний резонанс у ЗМІ.
Представництво було на серйозному рівні – з віце-прем’єрами і міністрами, головами ОДА (Светлична), мерами найбільших міст (Кличко, Філатов, Труханов), послами та народними депутатами.
Для нас у контексті аналізу цієї акції важливі два аспекти. Перше – які політичні висновки можна зробити з факту його проведення? Оцінки лунають діаметрально протилежні. Від – «Президент і Прем’єр підтвердили єдність у складі команди, яка націлена на перемогу», до – пошуку «підводних каменів» у відносинах Порошенка і Гройсмана.
Деякі видання навіть спромоглися знайти підтексти і приховані змісти у кожній озвученій на нараді тезі. «Президент розуміє, що якщо не буде повної підтримки прем’єра, то йому не вдасться потрапити навіть в другий тур виборів», – гадають аналітики.
Але то питання великої політики. Ми розглядаємо провінційний рівень, і бачимо на ньому інші цікаві речі.
Насамперед, невідомо, чому візит фактично проігнорувала місцева організація «БПП «Солідарності», хоча ключові особи цієї політичної сили відвідали Вінницю.
І це при тому, що за даними порталу “Слово і Діло” на утримання обласного осередку “БПП-Солідарність” у Вінницькій області витрачаються рекордно великі суми. Буквально днями стало відомо скільки коштує президенській партії утримання регіональних осередків. Так за цими даними Вінниччина посідає третє місце, поступаючись лише столиці України та українському мегаполісу – Харкову.
Пише “Слово і Діло”:
Дороже всего обходится содержание партийной ячейки в Киеве: в 2017 году на нее потратили 7,7 миллиона гривен, чуть меньше, около 7 миллионов гривен, ушло на ячейки в Харьковской области, 4,2 миллиона гривен – на Винницкую область. Дешевле всего обходятся партийные ячейки БПП в Херсонской области – всего 1 миллион 762,4 тысячи гривен.
На сайті територіальної організації є лише скромна замітка «ПРЕЗИДЕНТ ПЕРЕДАВ ВІННИЦЬКІЙ ОБЛАСНІЙ ДИТЯЧІЙ ЛІКАРНІ НОВЕ ОБЛАДНАННЯ» яка не набула ані поширення у соціальних мережах, ані широкого резонансу у ЗМІ. Прес-служба будь-якої партії влади, яка з такою «завзятістю» поставилася б до висвітлення візиту перших осіб, наклала б на себе руки. Натомість офіційний Інтернет-ресурс Вінницького «БПП» із задоволенням тиражує навини, на кшталт такої: «НЕМИРОВСКАЯ «СОЛИДАРНОСТЬ» ПРОВЕЛА МАСТЕР-КЛАСС ПО РОСПИСИ ПИСАНОК».
Тут важливо відмітити, що за даними звіту центрального апарату “БПП-Солідарність” найбільша стаття партійних витрат – заробітня платня. Коментарі зайві.
Повідомляє “Слово і Діло”:
Главная статья расходов на региональные ячейки – зарплата сотрудникам. В прошлом году на это было выделено 43 миллиона 347,9 тысячи гривен (в 2016 году – только 8 миллионов 849,5 тысяч гривен).
Дивно й інше. Подію впритул не помітили місцеві організації політичних партій, які називають себе «опозиційними». Хоча могли б проаналізувати наведені під час наради цифри і факти, вказати на певні проблемні місця діяльності влади. «Батьківщина», врешті-решт, могла б взяти коментар у голови Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України, заступника голови партії Сергія Власенка, який також взяв участь у роботі наради. Проте…
«Батьківщина», як і «БПП» пише про що завгодно, але не про політичні питання. Про турнір східного танцю, наприклад, або благодійний боулінг-турнір.
І, певно, вважає, що саме цього чекають від політиків виборці.
Як наслідок, єдиною негативною реакцією на подію було баламучення у соціальних мережах декількох персонажів, яких просто не запросили на подію, враховуючи їх малозначимість. Реальні акаунти та боти розповідали про «совок» і «показуху». До конкретних цифр, знову ж таки, не звертаючись.
Однак не нарадою єдиною живилося політичне середовище регіону.
На позаминулому тижні вінничан чекало яскраве видовище сесії обласної ради, яка вкотре продемонструвала, що є абсолютно нездатною налагодити конструктивну взаємодію між партійними фракціями.
Так, формально, влада свого досягла. Звіт керівника було затверджено, низку важливих питань прийнято. А що залишилося у «сухому» інформаційному «залишку»?
Скандал з депутатом Масленніковим, який підхопили провідні українські ЗМІ.
Андрій Гайдай, який провокував депутатів на конфлікт, до речі, є помічником депутата обласної ради від ВО «Свобода» Андрія Вигонюка . Голови регламентної комісії обласної ради.
Останній днями на офіційному «свободівському» сайті розродився пафосною статтею з прославленням власного внеску у справу протистояння «донецьким» і «вінницьким».
Причому на розміщеному у статті фото він перебуває поруч все з тим самим Гайдаєм.
Вочевидь, хлопців пов’язують стосунки, більш щільні, аніж депутата та його помічника.
Були й інші скандали, наприклад, штовхання між депутатами Яремчуком («Опозиційний блок») і помічницею нардепа-регіонала Редько («Батьківщина»), за результатами якого «біло-сердешна» розповіла про черговий «замах» на себе.
«Ця особа, побачивши, що я веду прямий запис блокування трибуни воїнами АТО та співчуваючими депутатами, залізла на стільці колег грязними ногами, взяла мене за волосся, різко повернула і надавила всією масою тіла вниз… спроба зламати шию…», – написала на своїй сторінці депутат від «Батьківщини» Тетяна Редько (відчувається особисте переживання епізоду; насправді – не таке вже й неприємне – ред.).
«Батьківщина», навіть, виступили із алярм-заявою на адресу керівництва Вінниччини.
В соціальних мережах більшість провідних журналістів та редакторів місцевих ЗМІ доволі прямо і однозначно коментували чергову спробу соратників Тетяни Редько протрубити про злочинних замах на життя політкині. При цьому коментарі медійників були однозначні – припиніть ганьбитись та прибріхувати.
З огляду на попередні звернення про підготовку ледь не «терактів» стосовно Редько, які, звісно, не відбулися, на це можна було б не звертати уваги.
Проте ми пишемо не реальний літопис подій, а його відбиток в інформаційному просторі.
Депутати і громадські активісти пройшли стадію електронного декларування. І якщо з депутатами все зрозуміло: багатомільйонний «кеш» і сотні гектарів землі погано корелювалися з багаторічним перебуванням на державній службі, але всі до цього вже звикли – то статки антикорупцінерів порадували громадськість вперше.
«Нові машини, квартири і землі. Які статки задекларували члени «Антикорупційного руху» у Вінницькій облраді».
Наприклад, безробітна Таїса Гайда вказала у декларації власність декількох квартир та офісів, але не вказала жоден джерел прибутку, крім невеличкого доходу власного чоловіка.
Самі «активісти» себе на минулому тижні не проявляли у жодний спосіб. Ані мітингів, ані публічних звернень. Забули і про «демонтованого Шевченка». Єдиною недо-акцією міг бути скандал навколо будівництва «карманів» для паркування на Тяжилові, однак депутат міської ради Давиденко та Гайда, розпочавши пошук «зради» у соціальних мережах, і не знайшовши її, власну роботу у цьому напрямку згорнули.
“Революційні праві сили” пригрозили знищити меморіал Небесній Сотні у Вінниці, але якось мляво. З чого можна зробити висновок, що жодних «сил» там не було, а була лише метушня ще однієї особи, яка називає себе «активісткою» – Світлани Бевз.
Мляво розповідають у соціальних мережах про свою діяльність народні депутати. Мляво реагують на політичні події регіональні видання. Мляво діють політичні партії. А, між іншим, менше року залишилося до президентських виборів.
До зустрічі на наступному тижні – завжди Ваш: Віталій Горковчук 😉