Політична Арена порожняк не гонить 8-)

Нещодавно наш інформаційний ресурс оприлюднив аналітичний матеріал, який стосувався з’ясування факту, чому Петро Порошенко не приїхав до Вінниці на Раду регіонального розвитку. Хоча інформаційний привід у рамках виборчої кампанії доволі достойний. І відмобілізувати місцеву політичну еліту, яка твердо переконана, що ще п’ять років перебуватиме при владі, зайвим не буде.

Ми зробили висновок, що однією з причин є той факт, що, за даними соціологічного опитування Центру соціальних досліджень «СОФІЯ», Петро Порошенко опустився на третє місце. І що тепер він має «гасити» «електоральну пожежу» по всій країні. Низхідні показники рейтингової динаміки спричинені не в останню чергу, скандалом навколо «Укроборонпрому».

І, якщо у Вінницькій області, яка вважається (вважалася) базовою для Порошенка, нагальної необхідності присутності Президента наразі немає («впораються й самі»), то в інших регіонах з гіршими позиціями – є. Чим це завершилося, наприклад, у Черкасах, усі бачили, але мова не про те.

А про те, що у вищезгаданому матеріалі нашого видання ми опублікували ексклюзивні дані закритого соціологічного дослідження по Вінницькій області, згідно яких перша п’ятірка кандидатів в президенти по нашій області виглядає наступним чином:

1- Зеленський, 2 – Тимошенко, 3 – Порошенко, 4 – Гриценко, 5 – Бойко. 

Однак наші висновки і дані опитувань негайно стали мішенню для окремих функціонерів «БПП» та «порохоботів» у соціальних мережах. Нам вказували, що переважна більшість оприлюднених за останніх тижні соціологічних досліджень є замовними (ніби ми це заперечували?), і що «Софія» очолюється Андрієм Єрмолаєвим, який перебуває на зарплаті у Льовочкіна-Бойка, а тому її цифри не можна вважати об’єктивними, і що наша публікація – спроба перевести на інші рейки справу маніпулювання громадською думкою, якій донедавна доводили, що перше місце у соцопросах – за Тимошенко, а тепер її місце зайняв Зеленський. Маніпулювання, начебто, у тому, що рейтингові позиції чинного Гаранта не покращилися.

Навряд чи їх переконає й публікація чергового дослідження, тепер уже групи «Рейтинг», кінцеві результати якого теж не є особливо обнадійливими. 24,7% «за» Зеленського, 18,3% «за» Тимошенко і 16,8% «за» Порошенка, а перша п’ятірка кандидатів на 100% співпадає з оприлюдненими нами результатами опитуванні по Вінницькій області.

Тут би саме час голосно вигукнути: «А ми казали!» Але не з цією метою пишуться такі матеріали. А для того, щоб рівень політичної культури навіть у провінційному форматі дискусії, поступово зростав.

Так ось. Позиції Петра Порошенка наприкінці минулого року були поганими, проте не безнадійними. І у Вінницькій області – одні з найкращих в Україні. Тут він дещо поступався Юлії Тимошенко, однак удвічі (18 проти 9 пунктів) випереджав Зеленського.

У той же час, дані абсолютно усіх соцопитувань (відкритих, що там у закритих коїлося, ми навряд чи колись дізнаємося) фіксували величезний антирейтинг діючого Президента – від 60 до 80%. А це значило хоча б те, що більшість населення не хочуть бачити його у кріслі Глави держави на другий термін.

Останні, цитовані нами соціологічні опитування, цю тенденцію підтвердили. 69% – за даними «Рейтингу» («Софія», яка у травні 2018 року зазначала, що рівень недовіри до Петра Порошенка перетнув 80%, посоромилася включати це запитання в анкету).

Абсолютним цифрам переваги та відставання, які наводять соціологи, дійсно, можна не зовсім вірити. Соціологи теж люди, теж бажають їсти, а хтось (про кого ніколи не скажуть) ці дослідження з певною метою замовляє. Але не буває такого, щоб геть усі показники у кінцевому варіанті презентації були неправдивими. Тоді довіра до джерела повністю нівелюється. І чомусь саме графі «довіра / недовіра» ми схильні вірити найбільше.

Перемога за рахунок 30% не є фантастичною. Якщо негативно налаштований електорат не прийде на вибори, то й відносної більшості може вистачити.

Однак, у тому-то й заковика, що працювати слід було не тільки на «погашення» конкурентів. Тимошенко, як раз, скинути з першого місця вдалося. А й на подолання антирейтингу. Тоді Зеленський, принаймні, у Вінницькій області мав би нижчий рейтинг, ніж Порошенко.

Гаразд. Те, що ми такі розумні ми уже сказали.

Скажемо ще й таке. Нашим даним, і нашій аналітиці, на відміну від штабної «джинси» вірити не просто можна, а й треба.

Віталій Горковчук

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net