Президентські вибори на Вінниччині. Ч. 8. «Пани чубляться»

Відлуння з’ясування стосунків між виборчими штабами П.О. Порошенка (СБУ, прокуратура) та Ю.В. Тимошенко (МВС, Нацполіція) докотилося і до Вінниччини.

Нагадаємо, керівництво СБУ заявило про викриття піраміди підкупу виборців, створеної депутатами від «Батьківщини» та найманими політтехнологами – фахівцями з будівництва мереж.

У відповідь поліція «накрила» штаб «БПП» у Сумах, а Арсен Аваков заявив, що, якщо хтось і будує платну мережу скупки голосів, то це особисто Порошенко.

Вінницьким силовикам, які звикли, принаймні, не виносити публічне з’ясування стосунків на публіку, і вже тим більше, не бажають воювати між собою за інтереси столичних політиків, така ситуація навряд чи до вподоби. Особливо, з огляду на те, що до справи домішується очевидний шпигунський душок.

«Відповідальний (у «піраміді» «Батьківщини», – Ред.) за Вінницьку область – громадянин РФ Володимир Рябий – у 2012 році приймав участь у виборах президента Російської Федерації як довірена особа кандидата Жириновського. Після виборів Рябий очолив Ставропольське регіональне відділення партії «Патріоти Росії». 20 травня 2014 року він був учасником з’їзду вказаної партії у Москві, де було підтримано анексію Криму, а всім регіональним відділенням було доручено організувати заходи щодо сприяння діяльності терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР». Ми всі ці матеріали оприлюднимо на сайті», – зазначив на брифінгу начальник департаменту захисту нацдержавності СБУ Віктор Кононенко.

Але, що поробиш, наказ є наказ. Тому, щоб не ставити під удар поважних в області осіб (а «жертви» все ж потрібні) таку жертву знайшли в особі директора департаменту ЖКГ, енергетики та інфраструктури Вінницької облдержадміністрації Сергія Волкова.

Поліція, принаймні, отримала можливість прозвітувати про роботу, особисто Волков відбувся звільненням, а місцеві політичні організації з цього приводу зробили те, що вони завжди робили і раніше – промовчали.

Ще одним епізодом з серії «куди кінь з копитом, туди й рак з клешнею», стало розбите скло у громадській приймальні «БПП». На записі, який є у поліції, чітко видно, що двоє молодих хлопців молотками розбивали скло. За неофіційною інформацію, ці вінничани належать до однієї з молодіжних організацій, яка серед іншого пов’язана з відомою політичною силою.

«Однієї з організацій… відомої політичної сили». «Если что-то кое-где у нас порой…»

Між іншим, ситуація досягла того рівня, коли щось говорити треба, однак сказати щось конкретне – боязко. Для цього в області гастролюють VIP-агітатори. Інформацію, наприклад, про черговий візит нардепа Олексія Рябчина, оприлюднив сайт місцевої «Батьківщини». Цікаво, що крім гастролей Рябчина за останні дні обласна прес-служба не висвітлює взагалі нічого. Агов, «біло-сердешні»! У вас взагалі, хоч якась агітаційна робота триває?

Але повернемося до Рябчина. Той заявляє: «Люди не довіряють нинішній владі» (глибоко).

«Два останні дні працював «у полях» і знову на вже майже рідній Вінниччині. На кожній зустрічі я бачив колосальну недовіру до нинішньої влади. І це на Вінниччині, яку традиційно вважають вотчиною нинішніх голови держави та прем’єр-міністра. Найбільш болючі проблеми скрізь однакові: низькі пенсії, відсутність роботи та перспектив життя в селі та в малих містах, погані дороги та, звісно ж, підвищені тарифи, які буквально витягують з кишень українців останнє», – написав на Фейсбук-сторінці Олексій Рябчин.

Нардепу можна порекомендувати на використовувати звичного для технологів терміну – «у полях», який натякає на те, що політикам треба збирати електоральний врожай.

Однак чи згодяться виборці ототожнювати себе з грушами чи буряком – питання спірне.

Команду Зеленського на Вінниччині представлятиме співробітниця аграрного університету – 32-річна С. Лутковська. Світлана водночас стала жертвою хейтерів в соцмережах та низці інтернет ЗМІ. Так допис в пабліку “Команда Зеленського” про вінницьку координаторку став рекордним за кількістю коментарів. Їх там близько 700. При цьому співробітниці Аграрного університету системно закидають роботу на екс-регіонала Григорія Калетніка, без відому якого в навчальному закладі мухи не літають 🙂

Через сито “доброзичливців” в коментарях пройшли й довірені особи та представники Зеленського в ОВК. Але про це в наступних матеріалах. Встигли місцеві дописувачі покопирситась у декларації Лутковської і з’ясували, що у власності її родини є житловий будинок площею 490 кв. м на земельній ділянці 12 соток і дві квартири 64 і 62 кв. м. у Вінниці, 76,1 га землі в Чернівецькому районі, автомобілі Range Rover і lexus LX570.

При цьому Світлана Лутковська в 2017 році отримала трохи більше 125 тис. грн заробітної плати (близько 10 тис. грн на місяць), а її чоловік – всього 25,2 тис. грн (трохи більше 2 тис. грн на місяць). І все б нічого, якби не “кляті” соцмережі.

Справа в тому, що сторінка координаторки “Зе команди” в фейсбук на момент її презентації була порожня, але, вочевидь, по старій налогодженій системі комунікацій “аграрного братства” перший же пост, який з’явився після її публічного призначення на політичній ниві, став допис офіційної помічниці народного депутата від “Партії регіонів”, президента ВНАУ Григорія Калетніка – Інни Гончарук, яка затегала в публікації Світлану Лутковську.

Чим лише додала хейтерам підстав для політичних звинувачень на майбутнє.

До Вінниці приїхали емісари Анатолія Гриценка. Микола Катеринчук і Тарас Стецьків розповіли, що Порошенко буде намагатись одягнути кайданки на Авакова і “збити” його з посади, що вписується у логіку протистояння, описаного вище.

Змістовна частина спілкування політиків з вінничанами звелася до того, що Гриценко, як кадровий військовий, може виграти війну з РФ, а Порошенко – ні.

Місцеві ЗМІ неоковирно «джинсують». «…Зустрічали Олега Валерійовича тепло, нібито рідного…». Це про Ляшка.

Або, не заморочуючись переробкою, просто тулять політичну рекламу.

Зводять стосунки одне з одним моніторингові служби. Так, представниця «Чесно» «наїхала» на «Опору», яка, начебто, не надто переймається викриттям «злочинної влади». Хоча якісь аналітичної роботи самого «Чесно», яке зробило передрук відкритої і загальнодоступної інформації та подала це як масштабне дослідження – теж під питанням.

Далі – одним абзацом.

Основі питання у політичній сфері Вінниччини зазвичай вирішуються «під килимом».

Так, Вінницький суд відсторонив від посади мера Могилів-Подільського, якого звинувачують у вимаганні хабаря.

Відомий бешкетник Юрій Павленко (Хорт) порізав модерні зображення Тараса Шевченка у столичному метро.

Прокинулися невідомі раніше політологи, які почали роздавати інтерв’ю.

Тут можна було розглянути «перли»: «Якщо розглядати президентські вибори-2019 як репетицію парламентських, у кого з кандидатів є шанс восени провести свою політсилу до Верховної Ради?… ці вибори майже вперше в українській історії не можна розглядати як репетицію» (як раз навпаки); «…для багатьох стало несподіванкою, коли пан Яценюк заявив, що не буде висувати свою кандидатуру», – але формат цієї публікації інший.

У даному інформаційному потоці, де фактично однаковий розголос отримують як електорально важливі («війна пірамід»), так і нікчемні (Хорт) теми, дуже непросто знайти той меседж, який дійсно характеризує погляди, базові для місцевих еліт та їхнього розуміння політичних процесів.

Однією з таких тем стала публічно висловлена думка Вінницького міського голови Сергія Моргунова.

На запитання: «Петра Порошенка будете підтримувати на президентських виборах?» лунає відповідь:

«Звісно, буду підтримувати. У нас власна історія. Я Порошенко знаю, як людину ще з тих часів, коли він був народним депутатом і головою бюджетного комітету. Я знаю, що Порошенко зробив для Вінниці у різні роки».

Розшифровуємо. Сергій Моргунов особисто підтримає Петра Порошенка. Допоможе це Гарантові перемогти? При сьогоднішньому рівні довіри до місцевого самоврядування, явним успіхам міста Вінниці та його очільника, допоможе. Якби всі знакові мери країни підтримали публічно чинного президента, питання проходження в другий тур було б вже вирішене.

Далі, на запитання про гіпотетичного «Зеленського», у якого відсутній «професійність і практичний досвід», отримуємо майже програмну тезу:

«Місцеве самоврядування при будь-якому президенті буде сидіти над децентралізацією як “курка над яйцями”. Хто б туди не заліз, він отримає “по шапці” точно. Не від мене, а від місцевого самоврядування. Якщо хтось зазіхатиме на децентралізацію, всі мери можуть зібратися і дати відсіч. У цьому я впевнений».

Тобто – незважаючи на особисте голосування «за» Петра Порошенка, вінницьке місцеве самоврядування відстоюватиме не прізвища, а принципи. І якщо хтось з можливих переможців зазіхне на ці принципи – на парламентських виборах отримає у відповідь.

Президентські вибори, дійсно, є «першим туром парламентських». Особливо, з огляду на суцільне визнання необхідності звуження повноважень Глави держави. Ось тоді розгорнуться справжні політичні баталії. А на даний момент… головне завдання багатьох чиновників – «дотягнути» до 31 березня.

Завжди Ваш Віталій Горковчук і вся редакція “Політичної Арени Вінниччини”

 

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net