Попередники Сергія Борзова на посаді голови Вінницької ОДА не сприймали, коли їх називали у ЗМІ губернаторами. Сьогодні такі наративи мирного часу є не настільки актуальними, щоб заради цього «ламати списи». Посада голови військово-цивільної адміністрації є за своїм функціоналом схожою саме на губернаторську, хоча губерній в Україні немає майже сто років. І вже ніколи не буде.

Жорстка вертикаль влади у тилових областях України є, за великим рахунком, тим каркасом державного управління, на якому тримається вся країна. І якщо цей каркас з тих, або інших причин «прогинається», за принципом доміно падають й усі інші сфери.

Так, на жаль, сталося у Херсоні, з якого ще до захоплення міста агресором, виїхала більша частина чиновників. Тому, попри героїчну оборону на мосту через Дніпро, з міста не було проведено евакуацію населення, підприємств, і, можливо, секретної документації. Під час війни, звісно, інформація надходить суперечлива і часто маніпуляційна, тому почекаємо на тему Херсона офіційної інформації військо-політичного керівництва країни і спецслужб.

Показовою була й реакція Генпрокурора Венедиктової на втечу деяких високопосадовців-прокурорів, які з початком війни залишили роботі місця та спробували втекти за кордон. Робота цих підрозділів, звісно, була дезорганізована. Так ось, хоча б те, що на Вінниччині подібних явищ не було у принципі – також потрібно зарахувати в актив керівництва ОДА. Хоча про це й не сказано публічно.

Проблеми у тилових областях, звісно, іншого порядку. Але питання розміщення біженців, налагодження роботи підприємств, координація діяльності волонтерських організацій і силових структур, захисту об’єктів критичної інфраструктури, підтримання на належному рівні комунікації з громадськістю, яка має орієнтуватися на інформацію з офіційних джерел, а не на плітки з соціальних мереж – є ключовими для того, щоб той чи інший регіон залишався невід’ємною часткою єдиної держави Україна.

Ще одним принциповим моментом для контролю ситуації в регіоні є взаємодія з місцевими фінансово-промисловими і політичними групами. У деяких областях – і це також не є таємницею – голови місцевих державних адміністрацій вимушені були враховувати їхні інтереси, адже у руках місцевих еліт були потужніші важелі впливу на ситуацію, ніж у номінальних чиновників. Рівень домінування на тих або інших територіях регіональних кланів ніхто не скасовував. На Вінниччині ситуація, у порівнянні з іншими адміністративно-територіальними одиницями є більш контрольованою, адже особисто Сергій Борзов не належить до жодного з кланів, а тому не може грати на їхньому боці, натомість орієнтується винятково на єдиний центр прийняття рішень в Офісі Президента.

Саме тому Вінницьку область оминула неприємна практика, коли певні політичні клани на чолі з керівництвом ОДА «підминали» під себе всі потоки волонтерської та міжнародної допомоги. У ЗМІ це звучало красиво: «координаційні центри при сприянні ОДА». А на практиці виходило так, що гуманітарні колони, які заїжджали на Західну України, доїжджали до регіонів, охоплених бойовими діями, наприклад, Миколаївщини у кількості декількох вантажівок. У конструктивному руслі триває і діяльність місцевих організацій політичних партій. Тихо, і без скандалу саморозпустилася ОПЗЖ, не влаштовують демарші місцеві активісти, які у деяких інших регіонах уже зайнялися звичною практикою – скандалити з владою.

Можна відзначити й комплексну взаємодію державної адміністрації з народними депутатами України від Вінницької області. Майже всі вони (питання залишається лише по одному нардепу; крім того Олександра Устінова виїхала народжувати у США) у критичні дні лютого – березня 2022-го року залишилися в Україні, працювали у межах своїх можливостей з виборцями. Ситуації, коли частина нардепів та депутатів органів місцевого самоврядування просто розбіглася з початком війни (а, на жаль, і такі випадки є непоодинокими у багатьох областях) вдалося уникнути.

Резюмуючи, можна сказати про те, що всі довоєнні претензії та допущені у роботі недоліки керівник військової адміністрації обнулив.

Чи можливі в подальшій роботі обласної влади недоліки та помилки? Не виключено.

Але, наразі, іспит на державного діяча, який контролює ситуацію у Вінницькій області Сергій Борзов здав. І це серйозний фундамент для подальшої політичної кар’єри. Після перемоги.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і отримуйте лише політичні новини та якісну аналітику першими https://t.me/politarenainfo.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net