Перший політичний іспит ім. Штайнмайєра

Сьогодні у Вінниці відбудетьсь (можливо) позачергова сесія з приводу звернення до центральних органів влади, щодо так званої "формули Штайнмайєра".

Спочатку трохи історії з позицією місцевого політикуму до публічної активності та протестних акцій.

Сьогодні рівно пів-місяця, як ми опублікували матеріал з промовистою назвою “Вінницька обласна рада vs Штайнмаєр. Мовчання ягнят”.

В ньому ми вже тоді розглядали питання політичної неспроможності місцевих політиків сформулювати бодай якусь позицію щодо резонансних подій в країні. Саме в той час тема “формули” була ТОП-1 в політично-інформаційному просторі України. А декілька обласних рад вже встигли висловитись з цього приводу. Висловились критично і звернулись до Володимира Зеленського із закликом не погоджувати прописаний сценарій відведення військ на Донбасі.

А що у Вінниці? Через декілька годин після нашого матеріалу, в якому ми поставили відверте питання місцевим представникам націоналістичних партій та рухів, зокрема “Свободі”, вінницька “Свобода” знайшла у собі сили і звернулась до голови обласної ради Анатолія Олійника, з вимогою провести позачергову сесію обласної ради.

Що спонукало до дій місцевих націоналістів: розпорядження столичного керівництва, чи наш непрозорий натяк на те, що є час заробляти гроші підробляючи на виборах технічними кандидатами у апологетів “Партії регіонів”, а є час, коли треба трохи і попрацювати на країну, – не так важливо. Важливо, що “свободівці” з цією ініціативою звернулись. Віддаємо їм належне.

Згодом протестну ініціативу у “свободівців” перехопили політичні структури Петра Порошенка. Під інфораційний акомпанемент інформаційних структур Петра Порошенка низка блізьких до “Європейської Солідарності” громадських організацій, більш-менш живі партійці взяли участь в місцевих мітингах проти “формули Штайнмайєра”, сходили на зустріч з головю ОДА та міністром оборони і підхопили цю тему в соцмережах.

Але і тут є велика лождя дьогтю в протестній діяльності опозиційної “ЄС”. Найбільш слабкою ланкою в політичній структурі Петра Порошенка у Вінницькій області стала фракція в обласній раді. Жоден з 27 обласних депутатів з найбільшої фракції обласної ради “Блоку Петра Порошенка” не оприлюднив жодного звернення, бодай в соцмережах, не кажучи вже про ЗМІ, чи участь в мітингах. Тут можна було б копнути глибше, перерахувати пофамільно “БПП”-шного заступника губернатора, радників, голів РДА, чиновників, бізнесменів та керівників підприємств, які входять до складу фракції Петра Порошенка в обласній раді. Проаналізувати їх особисту мотивацію мовчати і не критикувати нову владу, але тема нашого матеріалу дещо інша.

Сьогоднішнє засідання обласної ради – перший політичний екзамен для нового очільника ОДА Владислава Скальського. Адже критичне звернення депутатського корпусу обласної ради на адресу Володимира Зеленського нікого в політичній структурі “Слуги народу” в столиці, ні в Офісі Президента не порадує.

Найкращим сценарієм для влади буде відсутність кворуму і, як наслідок, політична сесія ради не відбудеться.

Якщо все ж сесія відбудеться, ми з вами станемо свідками останніх політичних трендів у Вінницькій області. З результатів голосування та публічних виступів зможемо ідентифікувати поіменно: хто з обласних обранців перевзувся, хто зраджує Порошенка, хто зберігає союзницькі позиції з новою владою, хто просто сховався від гріха подалі.

Щодо готовності до першого політичного екзамену очільника ОДА. Йому в цій ситуації не позаздриш. І мова тут не про купку неадекватних випадкових депутатів і не у відсутності фракції “Слуги народу” в обласній раді, а в тому, що цей екзамен йому потрібно пройти практично самотужки і прийняти весь удар на себе. Адже власної команди в обласній адміністрації Владислав Скальський ще не сформував. Всі очільники структурних підрозділів та заступники голови залишились на своїх місцях, а виборці Вінницької області так і не побачили обіцяних на двох останніх виборах нових облич.

Скільки триватиме така ситуація дізнаємось вже скоро, адже напередодні передвиборчого 2020 року в місцеві ради всі політичні процеси навіть у політично провінційній Вінницькій області значно пришвидшаться.

Олена Семко

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net