“Зелений Голос” і “Чесна Стратегія”. Списки нових

Політична Арена Вінниччини продовжує публікувати докладний аналіз списків топ-10 політичних партій. Як відзначають соціологічні служби, реальні шанси на проходження в новий український парламент на сьогодні мають 5 політичних партій, ще декілька на межі прохідного бар'єру.

Після детального аналізу списків та окремих кандидатів по мажоритарним округам партії Петра Порошенка, Юлії Тимошенко, Андрія Садового та Олега Ляшка, яких точно нельзя назвати “новими” в українській політиці, ми вирішили приділити увагу політичним силам, які позиціонують себе, як нові.

До цього переліку потрібно віднести президентську партію (нічого не нагадує це словосполучення?) “Слуга народу”, партію Святослава Вакарчука “Голос”, партію Смешка “Сила і Честь” і презентовану місяць назад партію Гройсмана “Українська стратегія”. Хто ж з них “новий-новий”, хто “старий-новий” і що дає позиціонування (нових) для результатів голосовування?

Коментує директор Центру суспільно-політичного моніторингу “Вектор” Микола Філонов.

Фото: УНІАН
  1. “Слуга народу” як бренд – однозначно новий. Як і його формальний лідер та політичний локомотив – Володимир Зеленський. Якщо копнути на пів-штика глибше одразу наткнемось на партійного функціонера молодіжного крила “Партії регіонів” Дмитра Разумкова, бувалого і загартованого в українській політиці Андрія Богдана, якщо розширити спектр копання, то тут можна знайти кого завгодно, від колишніх чиновників і політиків з орбіти екс-регіоналів, БПП та інше.

Ну і ще раз про “феномен Зеленського”. Багато експертів та політиків чомусь впевнені, що сьогодні достатньо взяти будь якого медійного персонажа, наприклад, медійного комедійного актора, загорнути його в діджітал, вручити в руки кнопку від одного з провідних телеканалів і ми автоматично отримаємо якщо не нового Зеленського, то нового лідера партії точно . Зовсім ні. У випадку Володимира Зеленського зіграла визначальну роль не одна якась його особливість, а цілий спектр передумов. Звісно медійність і амбіції – не останню. Але одна з основних – фахова політична сатира. На рівні підсвідомості людину, яка витончено і якісно висміює вади політики та різних депутатів-чиновників, виборці автоматично вважають розумнішою за тих, кого він висміює. Тобто він замймає позицію “зверху”, над процесом. А от вже сюди потрібно нашпиговувати всі інші складові успіху. І внести ясність, сьогодні в Україні такого рівня авторського цеху, доступу до ТБ та акторського складу немає.

2. Партія Святослава Вакарчука “Голос”. В принципі партія нова, хоча він сам в політиці побував, але результатами своє діяльності похвалитись не може. Попри його чітку позицію не брати в списки жодного екс-нардепа, в його команді багато екс-чиновників та людей так чи інакше причетних до політики. Але до честі Вакарчука потрібно віднести швидку і чітку реакцію на зашкварених кандидатів. На мій погляд саме Вакарчук найкраще реагує на підтверджені факти і прагматично чистить свої лави та продовжує нарощувати потенціал. З декільками ремарками, потрібно набагато ретельніше готуватись до прямих ефірів, особливо з такими гравцями, як Юлія Тимошенко, чи Гриценко-Садовий.

3. “Українська стратегія Гройсмана”. В політиці прем’єр-міністр не новачок. Але за 5 років з моменту початку його роботи в центральних органах влади ровеснику молодого президента є ще представити на розсуд виборцям. Лише за переламну для розвитку країни реформу децентралізації Гройсман заслужив щонайменше сторінку в підручниках новітньої історії України. Приблизно по такому ж принципу і формував свій перший політичний проект чинний глава уряду. В списку “Стратегії” здебільшого молоді, але вже з позитивним досвідом роботу у владі особи. Немає у виборчому списку і токсичних чиновників. Ще одна особлива деталь, Гройсман єдиний з “нових” представників політикуму, хто не виставив в мажоритарних округах жодного партійного кандидата і мотивув це тим, що це є його принципова позиція по просуванню політичної виборчої реформи і виборів виключно за партіійними списками. Інші нові партії хоча і декларували подібні принципи, від можливості завести в парламент лишні штики не відмовились.

4. Партія Ігоря Смешка “Сила і Честь”. Це скоріш представник покоління настайрішого президента Америки Дональда Трампа. 64 річний Ігор Смешко найстарший серед лідерів перерахованих вище нових партій, має довгий послужний список роботи в спецслужбах. Лунали в ЗМІ й небезпідставні претензії до персонального складу його виборчого списку.

Яке місце на політичній мапі нових партій займає Вінницька область?

У виборчому списку партії “Слуга народу” з 201 кандидата знайшовся лише один уродженець Вінниччини – Кострійчук Сергій Володимирович народився 7 червня 1985 року, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, тимчасово не працює, безпартійний, проживає в смт Теплик Теплицького району Вінницької області, судимість відсутня, включений до виборчого списку під непрохідним №140.

По мажоритарним округам в партії “Слуга народу” склалась прогнозована і скандальна ситуація. Частину округів все таки підім’яв під свої інтереси екс-регіонал Григорій Калетнік, на іншій частині, або випадкові люди, або ті, хто зумів скористатись особистими зв’язками на рівні столиці.

Найгучнішній батл між “слугами народу” зараз на 14 окрузі, де майже не щодня з’ясовують за допомогою діджітал комунікацій стосунки Ірина Борзова – офіційний партійний кандидат та Світлана Лутківська – координатор команди Зе у Вінницькій області під час президентських виборів.

І це лише за сьогодні:

Встигли накопати місцеві активісти компромат на кандидата від “Слуги народу” по 11 округу:

На 12 окрузі пробує свої сили 51 річний ректор Кооперативного інституту Анатолій Драбовський.

На 13 округ партія Володимира Зеленського виставила чергового втікача з “Самопомічі”, випускника аграрного університету (того університету де зараз працює почесним президентом екс-нардеп від “Партії регіонів” Григорій Калетнік) Юрія Максименко.

На 15 окрузі балотується безробітний мешканець смт Сутиски Віталій Пращук. На 16 окрузі зареєстрована кандидатом в депутати юристка Григорія Калетніка Таїса Томляк. На 17 окрузі кандидатом від Зеленського став ще один безробітний уродженець міста Ладижин Олександр Коваль. І де вже насправді розвернувся Грогорій Калетнік так це на своєму рідному 18 окрузі, з якого вже заходив у Верховну Раду. Тут “Слугу народу” представляє по факту техніний кандидат Григорій Калетніка – заступник директора науково-дослідного господарства “Агрономічне” Павло Довгань.

 

Павло Довгань і Григорій Калетнік

Список “Голосу”

Єдиним кандидатом з доволі опереседкованою причетністю до Вінниччини в прохідній частині списку партії Вакарчука є уродженка Вінниці, яка багато років займалася громадською діяльністю у Києві, Олександра Устінова – № 5 у «Голосі».  По мажоритарним округам Святослав Вакарчук вситавив лише одного кандидата і то невідомо для чого. Перебіжчицю з “Самопомічі” – депутатку обласної ради Ірину Колесник.

Найкраща ситуація з представництвом Вінниччини в списку партії Гройсмана. Тут окрім самого лідера партії в першу дестяку увійшли секретар міської ради Павло Яблонський та нардеп вінничанин Андрій Тетерук. По мажоритарним округам Володимир Гройсман кандидатів цілеспрямовано не висував, але на тлі інших кандидатів, по 11 округу виділяється колега і соратник Гройсмана по уряду – віце-прем’єр Володимир Кістіон та уповноважений міського голови з питань підприємництва – Леонід Марцинковський.

Мер Вінниці особисто підтримав кандидата по міському округу

Ці два кандидати мають найкращі шанси для проходження в Верховну Раду наступного скликання, не в останню чергу завдяки персональній підтримці рейтингового у Вінниці прем’єр-міністра та міського голови обласного центру Сергія Моргунова.

“Сильні і Чесні”

У списку цієї політичної сили в основному — всі кияни. І всі з оточення голови партії Ігоря Смешка.

Єдиний, хто має опосередковане відношення до Вінниці — це Гіренко Олександр Тимофійович, йде у Раду під №19. Він — син відомого у Вінниці забудовника, керівника концерну «Поділля» Тимофія Гіренка. Олександр Гіренко заступник директора – начальник відділу МЗС. Під номером 26 зареєстрована і керівниця обласного осередку партії Смешка, екс-соратниця Петра Порошенка і директор його Благодійного фонду – Людмила Яценко. 

По 11 округу балотується депутат обласної ради від партії “Самопоміч” Андрій Ковальов. По 12 округу балотується ще найпалкіший прихильник радикальної політики Олега Ляшка, екс-керівник його фракції в обласній раді – Сергій Кривешко. По 13 округу пенсіонер Юрій Бойко, по 14 військовослужбовець Анатолій Мартинюк, по 16 округу адміністратор, ТОВ “Ріґ-Дом Констракт” (Румунія, П’ятро-Нямц) Маринюк Сергій Іванович і по 18 округу балотується екс-депутат обласної ради Сергій Смотрич.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net