Вінницькі «активісти» штовхають Вінницю до міжнародного скандалу

За великим рахунком такої ганьби Вінниця у новітні часи ще не було. У відповідь на низку антисемітських постів у соціальних мережах, громадськість міста провела прес-конференцію щодо проявів ксенофобії. У ході заходу його організатори презентували текст звернення до міжнародних структур, органів влади та місцевого самоврядування, з якими співпрацюють автори шовіністичних дописів (яким чином співпрацюють – про це нижче).

На прес-конференцію з’явилися ініціатори громадського збурення, влаштували скандал, як наслідок – заяву, за порадою юристів, вирішили змінити, забравши звідти згадки про «антисемітизм» та замінивши їх на опис проявів «ксенофобії».

Текст заяви громадських організацій Вінниччини:

Історія, нагадаємо, спричинилася внаслідок того, що бюст Шевченкові на Площі Небесній Сотні у Вінниці перевезли до шкільного музею. Натомість, на звільненому місці планують звести пам’ятник Героям Майдану. «Активісти» звинуватили у цьому (чому – невідомо) «жидівську мафію», «розгледівши» її підступи у всьому, що відбувається в Україні і Вінниці.

Продовжили (не завершили) епопею з забрудненням інформаційного простору вінницького сегменту соціальних мереж нові дописи одного з фігурантів справи Валерія Палія, який звинуватив в «єврейському націоналізмі» Гройсмана, а крім того обізвав депутата-«свободівця» Базелюка «політичною повією». А також – зовсім вже оригінальна публікація Юрія Павленка (Хорта), де він оприлюднив фото пам’ятників Тарасові Шевченку у Донецьку і Луганську з коментарем: «Вінницькі бариги Кобзаря ненавидять дужче за проросійських сепаратистів. Так плювати в очі Українцям не додумались навіть у Росії і окупованих нею територіях».

В Донецьку, мовляв, до українських символів ставляться краще за Вінницю…
Цікавим (якщо мова взагалі може йти про «зацікавлення» у цій вкрай брудній історії) у даному випадку можуть бути три речі.

Перша. Значна частина «активістів» дійсно «столуються» за кошти обласного бюджету, тобто – платників податків. Таїса Гайда і Юлія Піскунова уже другий рік отримують чималі грантові гроші на проведення псевдо-історичних досліджень, жодного стосунку до історичної галузі не маючи.

Туристична фірма Петра і Ольги Гандурських активно брала участь у діяльності робочої групи з напрацювання пропозицій до Проекту програми розвитку туризму у Вінницькій області на 2016-2020 роки, не забуваючи і про власні бізнес-інтереси у цій сфері. Але до честі учасника протестів Петра Гандурського, він не дозволяв собі висловлювати антисемістські заклики та не розпалював міжнаціональної ворожнечі, принаймні доказів цьому немає.

Виступаючий на боці ксенофобів сайт «Власно» отримував з обласного бюджету гроші на поширення «медіа-грамотності». Тільки не прозвітував – на що пішли кошти.

Витівка «активістів», які прийшли зривати прес-конференцію звісно, є нічим іншим, як бажанням відстоювати свої привілеї отримувати гроші з обласного бюджету з активним протиставленням міській владі.

Друге. Усі відмовки «активістів», насамперед, тієї ж Гайди, що «євреї – це нормально, а жиди – погано», з тієї ж серії, що й порівняння, відповідно до якого слово «українець» є коректним, а «хохлами» та «украми» називають нехороших людей незалежно від їхньої національності.

Слово «бандерівець», до речі, саме у такому контексті російською та сепаратистською пропагандою і використовується. Якщо у Севастополі вимагали вбивати «бандерівців», то мова йшла саме про українців і кримських татар. Так само і слово «жид» – це образливий етнофолізм, а не кокетливе позначення «жадібних».

Тому деякі впливові структури, передусім, пов’язані з міжнародною єврейською спільнотою такими відмовками не обдурити. Вони будуть реагувати, у тому числі через тиск на глобальні кредитні фонди, від яких вітчизняна економіка конче залежить. А українська влада, вимушена буде або виправдовуватися, або мовчки спостерігати за тим, як курс гривні перевалить за 40 за 1 долар. І все тому, що у правовий спосіб не було здійснено відповідної реакції на ксенофобську істерику у соціальних мережах.

Третє. Якщо підбивати попередні підсумки інформаційного протистояння, то можна сказати: міська влада однозначно виграла його на місцевому рівні, адже вінничани ще раз переконалися у моральних якостях «професійних активістів», які вщент програли попередні місцеві вибори (наприклад, Палій програє їх з кінця 1980-х, а Гайда та Хорт пролетіли повз мандат вперше), і програють будь-які інші виборчі кампанії.

Але репутація Вінниці на всеукраїнському та міжнародному рівнях постраждала. Хоча тому, що такий інформаційний привід взагалі з’явився.

Можна повернути ситуацію у правове поле? Можна. Підготовлені ініціативною групою заяви розіслати на усі заявлені структури, включаючи Генконсульство Польші, добиваючись від них припинення співпраці з «активістами». Останні, позбавлені коштів, значно вгамують власну діяльність. Подати до суду і – якщо буде відповідне рішення – виконувати його відповідно до Закону. Тим часом мер Вінниці вже заявив, що подав заяву про розпалювання міжнаціональної ворожнечі псевдоактивістами до Нацполіції та СБУ,

В іншому випадку, якщо «активісти» відчують свою безкарність, повторяться події у Черкасах, де останні сесії міської ради були зірвані особами в балаклавах, а згодом депутати проголосували за саморозпуск.

Черкаси – у кращому випадку. У гіршому – ті самі улюблені Хортом Донецьк і Луганськ.

Ми ж констатуємо жирну репутаційну пляму наступних громадських діячів Вінниці. Таїса Гайда, Юлія Піскунова, Юрій Кисіль, Валерій Палій. В матеріалі використовувались фото сайтів Власно.інфо та Новини Вінниці.

Віталій Горковчук

 

 

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net