Європейська солідарність (БПП) – “президентська” область на ігнорі. Аналіз списків

Політична Арена Вінниччини починає публікувати докладний аналіз списків топ-10 політичних партій. Як відзначають соціологічні служби, реальні шанси на проходження в новий український парламент на сьогодні мають 5 політичних партій, ще декілька на межі прохідного бар'єру.

Останні 5 років Вінницьку область в інформаційному, експертному та повсякденному вжитку називали «президентською», «базовою» та «маркерною» областю. При тому, що екс-президент України Петро Порошенко не є уродженцем Вінниччини, з тезою «базова» не погодитись було важко. Саме у Вінницькій області зосереджені ключові підприємства та бізнес імперія Петра Олексійовича. Це і «стартова» кондитерська фабрика «Рошен» (в межах 12 мажоритарного виборчого округу), потужний комбінат хлібопродуктів № 2 (в межах 12 мажоритарного виборчого округу), нова фабрика «Рошен» яку відкрили у м. Вінниці у 2012 році (в межах 12 мажоритарного виборчого округу), розташований на одному майданчику з новою кондитерською фабрикою молокозавод «Рошен». А ще величезний аграрний бізнес із найбільшим у Вінницькій області земельним банком.

Як повідомляло видання «20 хвилин» екс-глава держави увійшов у першу п’ятірку рейтингу найбагатших аграріїв України за 2016 рік — четверте місце з активами в 607 мільйонів доларів.

Аграрний бізнес Порошенка — це холдинг «Укрпромінвест-Агро» (УПІ-Агро) — материнська структура в цьому бізнесі. До нього входять десятки агропідприємств, серед них — «Агропродінвест», «Поділля», «Зоря Поділля», «Дніпроагролан», «Мас-Агро», «Агрофірма Іванківці» ті інші. А також зерносховища, хлібозавод, транспортні компанії тощо. Керує аграрним напрямом батько Президента — 80-річний Олексій Порошенко — Герой України.

З відкритих джерел відомо, що батько Президента є керівником інвестиційної компанії «Прайм Ессетс Кепітал». А син — Олексій Петрович (народний депутат, якого вибрали вінничани), курує зовнішньоекономічні зв’язки підприємства «Поділля». Холдинг «Укрпромінвест-Агро» займається насамперед вирощуванням сільськогосподарських культур. У загальному обсязі виробництва частка їх становить 94 %, тоді як частка тваринництва — 6 %. Найбільше полів — під цукровим буряком (з них збирають 1,35 мільйона тон буряків) і зерновими, переважно пшеницею (170 тисяч тон), кукурудзою (270 тисяч тон) і ячменем (22 тисячі тон). Крім того, вирощують сою та соняшник.

Також підприємства холдингу виробляють цукор та борошно, крохмаль та патоку з кукурудзи. Основний напрямок агробізнесу — вирощування цукрових буряків та виробництво цукру. Холдинг «Укрпромінвест-Агро» має два цукрові заводи — Крижопільський і Гайсинський. У 2015 році ці заводи виробили 195 тисяч тон цукру — друге місце серед українських виробників. «Укрпромінвест» — лідер української борошномельної промисловості.

Потужності компанії з переробки зернових представлені Вінницьким хлібокомбінатом, який виробляє борошно та манну крупу. За результатами 2015 року компанія зайняла 4 місце за обсягом виробництва борошна та увійшла до п’ятірки найбільших вітчизняних експортерів цього продукту. Офіційний земельний банк «Укрпромінвест-Агро» становить 122 тисячі гектарів. Основні земельні угіддя розміщені у Вінницькій області.

Політична вотчина

Саме така концентрація бізнесу, промислових та ресурсних об’єктів забезпечила Петру Порошенку впевнений політичний старт із провінційної Вінницької області у велику політику. Уперше Петро Порошенко пройшов у Верховну Раду за мажоритарним виборчим округом № 12, з цього ж округу зайшов у парламент і у 2012 році (часи правління Януковича), згодом, через 2 роки з цього ж округу в Раду зайшов син Петра Олексійовича — Олексій Порошенко.

Весь час, ще до початку епохи нульових Петро Порошенко був однією з ключових політичних та бізнес фігур області, впливав практично на всі кадрові призначення в регіоні, розбудовував бізнес, формував місцеву команду. Чим же відплатила п’ятому президенту його політична «вотчина» на останніх парламентських виборах? Програшем артисту розважального жанру Володимиру Зеленському. І, можливо, цей програш був би не таким образливим, якщо б Порошенко програв у всіх регіонах країни, але результати виборів 2019 року засвідчили перемогу Порошенка в першому турі в декількох областях — Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, у другому турі лише у Львівській області. Але в загальному рейтингу підтримки Порошенка Вінницька область у другому турі, за даними ЦВК, опинилась лише на п’ятому місці. З такими-то ресурсами, базою людей, кадрів та двадцятирічною історією координації всіх владних та політичних процесів регіону?

Наше видання впродовж 2018–2019 року систематично наголошувало та попереджало про такі провальні для Порошенка та його партії результати на майбутніх виборах, пояснюючи це передусім провальною кадровою політикою в області та відсутністю фахових спеціалістів на місцях здатних розбудовувати політичну силу екс-президента та готувати область до виборів. За таку об’єктивну аналітику нас одразу охрестили зрадофілами, але час, як завжди все розставив на свої місця.

Виборчі списки 2019 партії ЄС — вирок, чи емоції?

Коментує директор Центру суспільно-політичного моніторингу «Вектор» Микола Філонов.

«Якщо порівняти виборчі списки партії Порошенка у 2012 році з 2014 роком аналіз показує такі дані.

У партійному списку партії Порошенка зразка 2014 року було 5 кандидатів прямо причетних до Вінницької області, з них 4 в прохідній частині списку: Володимир Гройсман, Григорій Заболотний, Геннадій Ткачук, Сергій Кудлаєнко. І з непрохідним 187 номером списку Ольга Молодзієвська, довірена особа Петра Олексійовича в області з багатьох питань. Легендарна Ольга Іванівна 1946 року народження, керівниця обласного партійного виконкому партії БПП незважаючи на свій поважний вік та щільну конкуренцію наближених осіб області до Порошенка, відігравала і відіграє зараз не останню скрипку в підготовці політичного краху Петра Порошенка в нашому регіоні.

У партійному списку «Європейської Солідарності» 2019 року в прохідній частині списку (нехай це буде теоретично 20 чоловік) ми не побачили жодного уродженця Вінниччини. У списку «ЄС», найвище місце — № 72, непрохідне — у чиновниці Барської РДА. Натомість у загальному виборчому списку аж 12 представників Львівської області. З них 5 в прохідній частині: голова ВР Андрій Парубій (екс НФ) № 2, Софія Федина (співачка та доцент кафедри міжнародних відносин, основний спікер ЄС на телебаченні) (№ 5). Удостоївся гарантованого місця в парламенті й екс-голова Львівської ОДА Олег Синютка (№), віце-прем’єр Степан Кубів (№ 12) та нардеп Микола Величкович (№ 19).

Показовим у цьому списку є не тільки кількість львів’ян у прохідній частині списку та відсутність у списках як таких представників Вінниччини, а й показове включення в прохідну частину списку представника місцевої, регіональної влади — голови Львівської ОДА Олега Синютки. Як бачимо голова Вінницької ОДА такої честі не удостоївся. Отже, хоч і пізно, але Петро Порошенко висновки з провальної діяльності своєї вінницької команди зробив. Насамперед це стосується кадрової політики в обласній владі та в партійному менеджменті, — впевнений директор центру суспільно-політичного моніторингу.

Чого очікувати від голови ОДА Валерія Коровія, фахового економіста, але далекого від політики професійного чиновника, який так і не переріс рівень класного першого заступника губернатора Домбровського? Будучи ефективним першим замом, він (Валерій Коровій — ред.) на посаді першої особи регіону доволі швидко розчинився в теплій ванні різного штибу улесливих підлеглих, не спромігся сформувати власної фахової команди, виходячи з виключно професійних, а не дружньо-застільних відносин. Звідси виникла ще одна проблема: здатність делегування повноважень, з логічним запитанням, а кому власне їх делегувати?

Відверто випадковому заступнику з інформаційних та політичних питань області Олександру Крученюку? Чого очікувати від підприємця районного рівня, з освітою агронома на чолі політичного та інформаційного напрямку президентської області у виконавчій владі? На моє особисте переконання Олександр Крученюк на цьому етапі міг би бути ефективним головою Хмільницької РДА, але це максимум, усе інше — наслідки кадрового голодомору та якихось внутрішніх інтриг та глибоких прогибів перед начальством, і точно не професійних та особистих якостей», — підкреслив експерт.

«Чого очікувати наприклад від професійного і фахового чиновника, першого заступника голови ОДА Андрія Гижка, який жодного разу не керував виборчими кампаніями навіть на рівні ОТГ? Не займався партійним будівництвом? Як маючи колосальне навантаження першого заступника голови ОДА зосередитись на цих напрямках, які потребують не факультативної, а першочергової уваги?

Саме на першому заступнику голови ОДА, разом із головою ОДА та політичним заступником лежить найбільша відповідальність за деградацію політичної розбудови партії БПП у Вінницькій області та ланцюгову реакцію програшів на виборах — від ОТГ, до президентських та майбутніх парламентських», — зазначає експерт.

«Звісно можна вважати мене, як радника голови ОДА 2014–2017 року людиною заангажованою, але що краще засвідчить управлінські та політичні провали, чи успіхи роботи згаданих відповідальних осіб, як не рейтинг довіри мешканців області? За моїми даними на сьогодні рівень довіри, чи підтримки до голови ОДА Валерія Коровія та його замів на більшості території області коригується в межах статистичної похибки (2–3 %)! Ці ж опитування вказують на колосальні проблеми навіть із пізнаваністю. І це реальний результат майже п’ятирічної діяльності, яка весь період супроводжувались переможними реляціями на кшталт: нам є з чим йти до людей. Такі сумні рейтинги пояснюють і відсутність прізвища голови Вінницької ОДА у виборчих списках партій, чи як кандидата в народні депутати по мажоритарному округу», — переконаний Микола Філонов.

— Які ж висновки зі своєї політичної поразки в нашій області зробив Петро Порошенко? Чи не керується екс-президент емоціями?

— Зрозуміти його можна, адже у своїй вотчині, базовій області програти у двох турах Зеленському — це публічне приниження. Але тут би і втриматись від емоцій, зібрати свої найкращі лідерські й дипломатичні якості та навпаки піти проти течії, і в черговий раз простягнути руку вінничанам. Адже саме на таку реакцію (образу та ігнорування регіону) і розраховували численні опоненти Порошенка в області. Для чого відштовхувати на роки цілий регіон, через купку політичних аматорів та зрадників?, — задається питанням Микола Філонов.

З іншої сторони реагувати на останні політичні події в нашому регіоні навіть на холодну голову важко. Практично в повному складі #Команда_Порошенка забула його прізвище на другий же день після його програшу. Його не тільки воліють не згадувати публічно, чи в ЗМІ та соцмережах, а більшість його вчорашніх соратників уже розбіглись хто куди. Так із 8 нардепів мажоритарників Вінниччини (всі округи області) членів фракції БПП у Верховній Раді, лише один Іван Мельничук балотується від партії ЄС по мажоритарному округу до парламенту. Нардеп від БПП Іван Спориш округ № 15 пішов самовисуванцем, нардеп БПП Олександр Домбровський округ № 11 зробив заяву, що не буде взагалі балотуватись до ВР, хоча останнім часом його зараховували до орбіти Ігоря Смешка та його партії. По 11 округу самовисуванцем йде нардеп-списочник БПП Сергій Кудлаєнко, який був керівником виборчого штабу Петра Порошенка на президентських та парламентських виборах 2014 року, а зараз конкурує на окрузі з висуванцем «ЄС» — Андрієм Гижком. Округ № 13 нардеп БПП Петро Юрчишин йде на вибори самовисуванцем, по цьому ж округу без шансів на виграш йде голова фракції БПП в обласній раді, кандидат від «ЄС» Олександр Крученюк, № 16 нардеп БПП Юрій Македон — йде самовисуванцем, на цьому ж окрузі з ним конкурує висуванець від «ЄС» голова Ямпільської РДА Михайло Вдовцов та депутат обласної ради БПП Геннадій Вацак, йдуть самовисуванцями й Микола Кучер (член фракції БПП) по округу № 17, у цьому ж окрузі є кандидат від «ЄС» атовець Олександр Грамарчук, донька Миколи Кучера Лариса Білозір (обласний депутат БПП) балотується самовисуванкою по округу № 15. У 18 окрузі самовисуванцем балотується чинний нардеп від БПП Руслан Демчак.

— Що тепер із кадрами Петра Олексійовича в області, як змінилась лавка запасних і які висновки зробили в партії екс-президента?

— Судячи з декількох кандидатів від ЄС по мажоритарним округам області висновки зроблені, але криза кадрів лише поглибилась, інакше чим пояснити висування по декільком округам осіб, прямо причетних та відповідальних за політичне фіаско Петра Порошенка в області? Одне з двох, або у Вінницькій області в Петра Порошенка така кадрова криза, що він змушений латати мажоритарні дірки в нашій області завідомо програшними кандидатурами, водночас зосередивши свою увагу виключно на Західній Україні, або це така собі вишукана помста Петра Олексійовича своїм підлеглим, мовляв підіть на округи, отримайте своїх 2–3 % і свою особисту порцію ганьби від програшу з висоти посад заступників голови ОДА, — зазначає Микола Філонов.

Детальніше про мажоритарні округи ми поговоримо в наступних оглядах нашого видання.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net