Вінниччина аполітична

Сезон відпусток, останніх теплих літніх днів і копання бараболі, звісно, не спонукає вінничан до активної громадської, а тим більше політичної діяльності.

Навіть такі невгамовні борці з режимом як очільники обласної «Батьківщини» Людмила Щербаківська і «Укропу» Григорій Зозуля дозволяють собі релакс на курорті.

Тим більш цікавими є ті крихітки інформації, які вдається знайти і проаналізувати у новинах, висловлюваннях осіб, що відповідатимуть за хід та наслідки майбутньої виборчої кампанії.

Зі столиці пролунав потужний дзвіночок на адресу обласної влади, яка виявилася неспроможною забезпечити достойні темпи проведення децентралізації. Спочатку область поставили на передостаннє місце за цими показниками, а, коли з першого разу не дійшло, – на останнє.

Втім, оглядачі уже написали, що це не стільки провина обласного керівництва, яке не поспішає у таких делікатних питаннях, як примусове об’єднання територіальних громад (а добровільно вони не бажають це робити), скільки прояв незадоволення вищих чиновників методами роботи вінницьких підлеглих у цілому.

У Києві вважають, що і під час президентських перегонів тут будуть працювати без відповідного завзяття.

Питання тут, здається, не у тому, що представники вінницької влади не хочуть чи не вміють працювати у публічному політичному полі, а у тому, що вони поки що не бачать фігур, діяльність яких вони повинні рекламувати з прицілом на успіх у березні наступного року.

Причина – очевидне загострення конфлікту між різними угрупуваннями у владі. Якщо Прем’єр дає доручення викрити «лісову мафію», а в.о. голови ДФС Мирослав Продан заявляє про «шалений тиск» з боку правоохоронних органів на нього і його оточення, то це означає лише те, що у перспективі «вінницькі» опиняться перед непростим вибором підтримки чи непідтримки певних кандидатів.

Поки що, за умов формальної єдності, у них є можливість «відсидітися», не надто акцентуючи свої симпатії у таких справах. Але ж уже наступного місяця ситуація зміниться докорінно. І залишитися поза виборчим процесом – не вдасться.

Підтвердження «коливань» вінницьких чиновників – у детальному інтерв’ю голови Вінницької ОДА Валерія Коровія. Тут багато йдеться про «надзвичайно конструктивну роботу Кабінету Міністрів України», але жодним чином не згадується політика і позиція Гаранта Конституції.

Можливо, солідарну думку «партії вінничан» висловив Вінницький міський голова Сергій Моргунов:

«— Відверто, провокaційних моментів вистaчaє і зaрaз. Зaвжди є незaдоволені люди як нa центрaльному рівні, тaк і нa міському, які хочуть дестaбілізувaти помірний клімaт Вінниці. Aле ми відбивaємо удaри нa всіх «фронтaх». Звичaйно, прикрити всі «тили» не зможемо. Це політикa!… Зaвдaння Вінниці й вінничaн вистояти в цій політичній боротьбі і розвивaтися дaлі».

Отже, ситуацію будуть «розгойдувати». І бити будуть у «тил». Що ж, можливо, ключові стратеги Банкової не надто переймаються тим, що відсутність єдності і консолідованої позиції всередині команди навряд чи сприятимуть досягненню успішного результату на виборах.

А її, дійсно, розгойдують. Так, Військова прокуратура об’єднаних сил розслідує кримінальне провадження за фактом замаху службовими особами обласних державних адміністрацій України на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво взводних опорних пунктів у районах проведення операції об’єднаних сил. Фігурує там і Вінницька ОДА.

«Згідно із висновком експертизи збудовані Вінницькою ОДА взводні опорні пункти не відпадають розробленим та затвердженим робочим проектам та технічним рішенням, унаслідок чого державі спричинено збитки на загальну суму 2 086 037,73 грн», – йдеться в матеріалах провадження.

Якщо це, справді, злочин, то тоді вінницькі функціонери мають відповідати згідно із Законом.

Якщо ж проблема є похідною від політичного протистояння, то ініціатори такого кроку вочевидь «пробили дно».

В умовах зовнішньої агресії з такими речами не жартують.

Генпрокуратура все ж повідомила про підозру начальнику ГУ ДФС у Вінницькій області, хоча у ЗМІ почали з’являтися плітки, що, начебто, все «порішали». Не порішали.

Хоча – і це відзначають усі компетентні особи – саме формальна єдність вінницької команди і потужне лобі у столиці дали можливість отримувати рекордну допомогу з центру як регіону в цілому, так і обласному центру.

Триватиме це у майбутньому?

Сказати складно.

Потенційні кандидати у депутати на парламентських виборах (а до них залишилося не так вже й багато – рік) починають підвищувати активність в округах. Відповідно, нарощується й інформаційна активність.

Як позитивного характеру, так і негативного, коли діючого нардепа від «БПП» Петра Юрчишина спіймали за роздаванням грошей. І це – на тлі очевидних махінацій з бюджетними коштами.

Хоча, попередні розслідування про не зовсім відкритий рух коштів, пов’язаний з ремонтом доріг , закінчився, судячи з усього, нічим.

Тут, зрештою, все зрозуміло. Якщо можна заробити гроші на бюджетних дотаціях, користуючись близькістю до влади, то нинішні можновладці це будуть робити. Нічого особистого, просто бізнес.

Згадок про абсолютну більшість вінницьких нардепів у відкритому доступі за останній час немає. Воно й зрозуміле – настав період роботи у закордонних виборчих округах.

Хоча, промайнула інформація про те, що Олександр Домбровський та Руслана Лижичко, яка є Амбасадором відновлюваної енергії, підписали Меморандум про співпрацю у сфері просування відновлюваної енергетики. Яким чином співачка буде впливати на ситуацію в енергетичному комплексі – не повідомлялося.

«Радикали» збирають анкети громадян, пригощаючи навзаєм безкоштовним мохіто. Тобто простими словами готуються будувати мережу підкупу виборців.

Різні моніторингові служби з цього приводу мовчать. Хоча в соцмережах в приватному порядку обурюються святковому частуванню гормадською організацією тортом.

Громадська активність дещо пожвавилася. Так, група вінничан зібралася на площі Василя Стуса, який у 80-их роках став голосом українського громадянина в боротьбі з репресивною радянською машиною.

Учасники акції тримали в руках портрети кінорежисера та читали уривки з творів Стуса та Сенцова.

Урочисто, як завжди, відзначили День Незалежності.

А керівництво області виступило з традиційними звітами.

І фестиваль народної творчості провели.

І державні нагороди вручили.

Проблеми на чиновників чекатимуть за декілька тижнів. А поки все спокійно і прогнозовано.

Завжди Ваш – Віталій Горковчук

 

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net