Поради виборцям на день голосування в об’єднаних територіальних громадах

29 жовтня в Україні, в тому числі і на Чернігівщині, відбудуться перші місцеві вибори в об’єднаних територіальних громадах. Тож про основні права виборців, які прийдуть на свої виборчі дільниці в день голосування, розповідає керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Катерина Данькова.

День і час голосування

Виборець може прийти на дільницю та проголосувати з 8 ранку до 20 вечора. Але пам’ятайте, що в ніч з 28 на 29 жовтня в Україні відбудеться перехід на зимовий час. Тому не забудьте напередодні (в суботу ввечері) перевести свої годинники на одну годину назад.

Право проголосувати

Право голосу на місцевих виборах в неділю 29 жовтня зможуть реалізувати виборці, яким на день голосування виповнилося 18 років, дієздатні та внесені до уточненого списку виборців на дільниці, куди вони прийдуть голосувати.

УВАГА! У день голосування 29 жовтня 2017 р. нікого до списку виборців не може бути включено чи виключено з нього.

Документ, який повинен бути у виборця із собою

Виборець, який є списку, йдучи на дільницю, має взяти з собою свій паспорт (це може бути паспорт-книжка чи паспорт у формі ID картки), що є основним документом, за яким йому на дільниці мають надати виборчі бюлетені для голосування.

Іншим документом, який дає право голосу на цих виборах, є тимчасове посвідчення громадянина України. Але це стосується лише тих виборців, які нещодавно прийняті до громадянства України і не встигли оформити паспорт.

Будь-який інший документ – військовий квиток, закордонний чи дипломатичний паспорт, посвідчення народного депутата України, посвідчення учасника бойових дій, чорнобильське посвідчення та інші документи – не дають права членам ДВК видавати бюлетені виборцям за умов їх пред’явлення, навіть за умови наявності таких виборців у списку виборців на дільниці.

УВАГА! Члени ДВК не мають повноважень перевіряти, чи дійсний наданий виборцем паспорт, сперечатися з приводу відсутності фотокартки відповідного віку тощо. Це належить до повноважень Державної міграційної служби і не стосується дня голосування.

Видача бюлетенів

На виборчій дільниці на видачі бюлетенів члени ДВК працюватимуть попарно. Один член комісії, за умови пред’явлення виборцем одного з документів, зазначених вище, наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці, надає виборцю список виборців для підпису. Другий член ДВК вписує своє прізвище і розписується у визначеному місці на контрольних талонах виборчих бюлетенів, проставляє на цих талонах у позначеному місці номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці.

В свою чергу виборець ставить підпис у списку виборців за отримання ним виборчих бюлетенів, а також у визначеному місці на контрольному талоні кожного бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від кожного з бюлетенів, які видається виборцю, контрольний талон, та видає виборцю такі бюлетені для голосування. При цьому член виборчої комісії повідомляє виборцю, скільки бюлетенів він отримав.

УВАГА! Під час такої видачі робити на бюлетенях будь-які інші позначки забороняється.

Скільки видається бюлетенів

На цих місцевих виборах кожен виборець отримає по два бюлетеня: один з виборів депутатів сільської, селищної чи міської ради (залежно від того, де голосують виборці), а другий – з виборів сільського, селищного чи міського голови.

Порядок голосування

Коли виборець отримав свої бюлетені, він заходить до кабінки для таємного голосування та ставить навпроти порожнього квадрата з назвою партії, кандидата у депутати відповідної ради, кандидата на міського/селищного/сільського голови відмітку «+» або іншу, якою засвідчує своє волевиявлення. Тобто, особисто заповнює ці бюлетені.

Якщо виборець має фізичні вади і не в змозі самостійно заповнити та вкинути в скриньку бюлетені, то на його прохання, з відома голови ДВК, допомогти йому це зробити може лише інший виборець, який у цей час перебуває на дільниці.

УВАГА! Категорично забороняється присутність у кабіні для таємного голосування інших осіб: членів ДВК, ТВК, кандидатів, довірених осіб, офіційних спостерігачів, народних депутатів, кореспондентів, якщо це не стосується голосування їх самих за себе як виборців.

Відмітка про вибір у бюлетені

Відмітка про волевиявлення виборця на кожному бюлетені, з кожного виду місцевих виборів, має бути лише одна. Якщо буде дві або більше, тоді такий бюлетень у подальшому визнається недійсним.

Графи «Не підтримую жодну політичну партію/кандидата на посаду міського/селищного голови» в бюлетенях на цьогорічних місцевих виборах в ОТГ не буде.

Тому, виборець, який прийшов на дільницю з бажанням проголосувати «проти всіх», має все ж таки зробити свій вибір на користь котрогось з наявних у бюлетенях кандидатів чи партії, адже такі вимоги Закону. Якщо ж не поставить жодної позначки, тоді, як і у випадку з кількома позначками, такий бюлетень буде недійсним.

Право на заміну бюлетеня

Виборцю, який голосуватиме на дільниці, надано право на помилку. Тобто, якщо виборець проголосував не за того кандидата/партію, до вкидання бюлетенів до виборчої скриньки, то він має право на заміну зіпсованого бюлетеня.

Для цього він повинен:
1) негайно звернутися до членів ДВК, які видали йому бюлетені та повідомити про свою помилку;
2) повернути цей «помилковий» бюлетень;
3) написати письмову заяву про видачу іншого бюлетеня з цього ж виду місцевих виборів, з яких зіпсував бюлетень.

Член ДВК має забрати зіпсований бюлетень, погасити його, відірвавши правий нижній кут, скласти про це відповідний акт та за аналогічною процедурою, вказаною вище, видати виборцю інший бюлетень.

УВАГА Члени дільничної виборчої комісії видають виборцеві інший бюлетень лише один раз, тільки в обмін на зіпсований і лише з відповідного виду місцевих виборів, де була допущена помилка. Якщо сталося так, що виборець виявив свою помилку після вкидання виборчих бюлетенів до виборчої скриньки і вимагає видати йому нові бюлетені, то члени ДВК не вправі видавати нові бюлетені такому виборцю.

Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net